Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matica slovenska vystava ornamentu.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor foto: Nikola Rechtorisová
14. februára 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skMatica slovenská v Nitre, Nikola Rechtorisová Diskusia()

Začiatok februára patril tvorbe jedného z najvýznamnejších ornamentalistov Slovenska

Začiatkom februára sa vo večerných hodinách konala vernisáž výstavy zameranej na tvorbu jedného z najvýznamnejších slovenských ornamentalistov prvej polovice 20. storočia Štefana Leonarda Kostelníčka.

Dom MS v Nitre tentokrát v spolupráci s Etnografickým múzeom HUMNO v Košiciach a Záujmovým odborom regionalistiky MS nadviazal na svoj dlhodobý cyklus s názvom Slovenský ornament. V januári uplynulého roka Matica slovenská predstavila zbierku Kostelníčkových diel. Autorkou je dnes už zosnulá umelcova príbuzná Anna Kostelničáková, ktorá výstavu v Nitre pred rokom aj osobne otvorila.

Neskôr do palety tematických podujatí prispelo svojou výstavou aj OZ Slavica s jeho predsedom Milošom Zverinom. Ten sa ornamentom systematicky zaoberá a svojimi prednáškami výrazne napomáha v jeho šírení. Zbierku aktuálne vystavovaných diel spracovala Gabriela Čiasnohová zo Súkromného etnografického múzea Humno v Košiciach, ktorá bola zároveň kurátorkou výstavy.

Vystava matica slovanska kostelnicek ornament 4.jpg
Autor foto: Nikola Rechtorisová

Na 15 paneloch je zobrazených spolu 144 ukážok výlučne práce Š. L. Kostelníčka. Na samostatne usporiadaných tematických celkoch môžu návštevníci vidieť pokope zbierku jeho 10 jubilejných pohľadníc k sv. Václavovi, pohľadnice k Pribinovým slávnostiam v Nitre, športovým slávnostiam, dekorované štátotvorné dokumenty či základné katolícke modlitby.

Usporiadanie výstavy je zároveň sondou a celkovým prierezom Kostelníčkovým celoživotným dielom. To, čo spája všetky jeho práce je použitie slovenského ornamentu, ktorého bol aj zberateľom.

Vystava matica slovanska kostelnicek ornament 2.jpg
Autor foto: Nikola Rechtorisová

Ornament bol už od nepamäti súčasťou našej ľudovej kultúry, pričom práve jednoduchý ľud bol jeho tvorcom a nositeľom. Sprevádzal našich predkov celým životom, zdobil ľudové kroje, nábytok či keramiku. Na istý čas sa akoby stratil z nášho povedomia, no v súčastnosti opäť zažívame jeho renesanciu. Existuje veľa variácií ornamentálnej kresby. Už iba malý detail vo forme dekoru alebo použitia konkrétneho symbolu dokáže zaujímavo dotvoriť celkový dojem.

Vystava matica slovanska kostelnicek ornament 1.jpg
Autor foto: Nikola Rechtorisová

Inšpiráciu pre tvorbu vlastných dekorácií môžu návštevníci nájsť práve v aktuálnej výstave Domu MS v Nitre. Napokon, cieľom putovnej výstavy je rozširovať tvorbu a povedomie o významnom zamagurskom ornamentalistovi. Tvorbu vlastného ornamentu pod vedením lektorky G. Čiasnohovej si mohli pedagógovia materských škôl a verejnosť vyskúšať počas nasledujúceho dňa na vzdelávacom seminári a tvorivých dielňach.

Vernisáž obohatili hrou na gajdy Gajdošskí Trogári z Veľkého Zálužia. Výstava v priestoroch Domu MS v Nitre potrvá do 8. marca 2019.

Vystava matica slovanska kostelnicek ornament 5.jpg
Autor foto: Nikola Rechtorisová

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X