Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krvavé Šenky
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps, Instagram/ mitko.toth - koláž Nitradeň
22. októbra 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Z osady Krvavé Šenky pri Nitre dodnes behá mráz po chrbte, spája sa so strašidelnou legendou

Obyvatelia tohto miesta sa dajú spočítať na jednej ruke. Starosta Radoslav Kriváček vyvrátil informácie o nadprirodzených javoch.

Ak sa vyberiete kúsok od Nitry, narazíte na obec Lehota. V jej katastrálnom území sa nachádza osada Krvavé Šenky a s obcou ju spája poľná cesta.

Z miesta nebehá mráz po chrbte len vďaka strašidelnému názvu. Prečítajte si viac o mieste, kde roky chátrajú domy, ktoré takmer všetci obyvatelia opustili pred rokmi.

Dvaja stáli obyvatelia

Krvavé Šenky niesli v minulosti názov Husací majer. Názov osady sa zmenil v roku 1848 a má za tým stáť krvavá legenda.

V osade sa malo udiať veľa dopravných nehôd. Cesta II. triedy cez Krvavé Šenky sa podľa dopravného inžiniera vyznačuje dosť členitým povrchom, jej súčasťou sú stúpania a zákruty. Cesta je veľmi úzka a označil ju „záludnou“.

Zaujímavosťou je, že osadu opustili postupne všetci obyvatelia a podľa starostu Lehoty Radoslava Kriváčka tam dodnes žijú len dve osoby. V posledných rokoch pribudli na území osady prevádzka strelnice a poľovníckeho obchodu.

Krvavé Šenky
Osada je roky opustená s výnimkou dvoch obyvateľov.Foto: Google maps, Instagram/ mitko.toth

Obyvatelia vraj často ani nevedia, že Krvavé Šenky patria k Lehote. Starosta verí, že vnímanie osady sa zmení, pretože sa tam otvorila nová prevádzka.

Problémom osady bolo, že je spustnutá a ľudia z okolitých obcí do nej vynášali neporiadok. Obec musela osadiť fotopasce a odvtedy už problémy nevznikajú. V osade nie je voda ani kanalizácia, je tam zavedená len elektrina.

Krvavé Šenky
V domoch je dodnes nábytok a riad bývalých obyvateľov.Foto: Google maps, Instagram/ mitko.toth

Strašidelná legenda

Vznik osady súvisí s hostincom na dôležitej ceste vedúcej z Nitry do Hlohovca. Krčmu zapísali ako „krvavú“, no ešte predtým sa toto prídavné meno spájalo s cestou – Krvavá cesta a tento názov pravdepodobne vznikol s príchodom Tatárov, ktorí vyplienili toto miesto.

V roku 1848 už tento hostinec stál. Zámožný pán z Dobrej Vody smeroval podľa legendy z Hlohovca do Nitry, no zdržal sa a musel prenocovať s družinou niekde po ceste, pretože hradby Nitry boli uzatvorené.

Pána s družinou zastavil muž, ktorý im ponúkol ubytovanie v krčme. Dobre sa najedli a napili do sýtosti červeného vína z nitrianskych viníc. Pri ohni sedela stará a hluchonemá slúžka. Kúsok vína sa vylial na dlážku a starena urobila na to miesto prstom krížik, čím mu naznačila, že víno je otrávené.

Pán všetko videl a následne si priložil pohár s vínom k ústam, no nenapil sa. Keď vošiel do izby, plánoval sa ísť vyspať. Všimol si, že na plachte sú krvavé fľaky. Rozhodol sa podložiť kľučku dverí stoličkou, aby sa nedali otvoriť.

O chvíľu počul na chodbe kroky a keď neznámi návštevníci zistili, že nejdú otvoriť, začali ich rúbať sekerou. Dobrovodský pán mal šťastie a jeho muži ho zachránili včas. Iná legenda ešte vraví, že v pivnici našli tri mŕtve telá dievčat.

Nadprirodzené javy

Veľa ľudí zaujíma otázka, či sa majú báť, ak vkročia na pôdu Krvavých Šenkov alebo ide iba o neškodnú legendu. Starosta je presvedčený, že obyvatelia nehlásili žiadne nadprirodzené javy z osady.

„Aj starší obyvatelia, ktorí tam bývali za socializmu a dochádzali každý deň do Lehoty, nikdy nič nadprirodzené nespozorovali. Verím, že to tak aj zostane,“ uviedol Kriváček pre Nitradeň.
Krvavé Šenky
Osada rokmi pustne.Foto: Google maps, Instagram/ mitko.toth

Iný názor má však bývalý starosta Ondrej Práznovský, ktorý pre RTVS rozpovedal príbeh jeho svokra. Svokor išiel s ďalším mužom na jeseň na kukuričné družstvo, ktoré sa nachádzalo smerom na Krvavé Šenky. Keď sa vracali späť domov, bola už tma a v diaľke zbadali svetlo, mysleli si, že sú to svetlá Lehoty. Išli za ním, no prišli až do Krvavých Šenkov a malo ísť o svetlonosa.

Nadprirodzenosť v osade skúmala aj skupina Paranormal a strávila tam noc. Keď prišli cez deň, uviedli, že necítili žiadne negatívne vibrácie. Na miesto sa vrátili späť v noci. V stajniach mali byť údajne ubytovaní hostia krčmy. Jeden člen skupiny uviedol, že v stajni počul búchať o stenu reťaz. Ďalší uviedol, že ho počas spania na stoličke niečo potiahlo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X