Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
R1 hostova dialnica nitra bratislava.jpg
Foto: ilustračné, Maps Google
20. apríla 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Z Nitry by mohla byť vybudovaná nová rýchlostná cesta, R8 by mohla spojiť mesto s Bánovcami

Útvar hodnoty za peniaze posúdi ekonomickú efektivitu rýchlostnej cesty R8 medzi Nitrou a Bánovcami.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri rezorte financií posúdi ekonomickú efektivitu investície do výstavby rýchlostnej cesty R8 medzi Nitrou a Bánovcami nad Bebravou.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už preverila viacero možností výstavby rýchlostnej cesty, pričom celkovo je navrhnutých sedem variantov riešení trasy.

Investičné náklady štyroch štvorpruhových variantov sa pohybujú medzi 673 miliónmi eur až jednou miliardou eur, dvojpruhový variant by si vyžiadal investíciu 323 až 442 miliónov eur. Ako informoval prostredníctvom sociálnych sietí ÚHP, cieľom investície je prepojiť R1 a R2 cestou v koridore Nitra – Topoľčany – Bánovce nad Bebravou a pripojiť stredné Ponitrie na sieť diaľnic a rýchlostných ciest.

Štúdia uskutočniteľnosti

V súčasnosti regiónom vedie cesta I/64, ktorá prechádza mnohými obcami, čo zaťažuje ich obyvateľov a spomaľuje dopravu.

Štúdia uskutočniteľnosti NDS preveruje varianty so začiatkom pri obci Lehota alebo pri nitrianskej priemyselnej zóne Jaguar Land Rover a koncom pri Bánovciach nad Bebravou či obci Hradište.

Štúdia zohľadňuje úspory času cestujúcich, úspory prevádzkových nákladov vozidiel, vplyv na nehodovosť a vplyvy na obyvateľov a životné prostredie.

Efektívnosť investícií

Počas spracovania štúdie NDS spolupracovala s ministerstvom dopravy a ÚHP. Využila pritom dopravné údaje, ktoré získala Slovenská správa ciest (SSC) pre štúdiu I/64 Žilina – Topoľčany vypracovanú v rovnakom čase.

Spolupráca investorov je podľa analytikov dôležitá na zabezpečenie efektívnosti investícií v tom istom regióne.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X