Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrnianska galeria wim.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria
28. augusta 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Wings in motion alebo aj Krídla v pohybe je výstava sérii diel Šimona Chovana v

Prostredníctvom umenia sa dá vyjadriť čokoľvek a akékoľvek pocity či myšlienky. Šimon Chovan cez svoje diela vyjadruje kritiku na súčasnú narastajúcu existenčnú závislosť na nových technológiách. Ak súhlasíte s jeho postojom, isto vás poteší jeho nová výstava.

Aktuálna výstava Šimona Chovana Wings in motion alebo aj Krídla v pohybe je zložená z troch sérií diel. Spája ich jeden prírodný materiál a to zemina. Tá je charakteristická žltohnedou farbou a pripomína púštnu pôdu exotických krajín. Pochádza však z lokálnej vulkanickej oblasti Banskej Štiavnice, odkiaľ je aj sám Šimon Chovan.

V užšom význame odkazuje na autorovu biografiu, osobnú mytológiu a históriu, predovšetkým na individuálne vyrovnávanie sa s dôsledkami ekologickej krízy.

V širšom význame tematizuje alarmujúci stav planéty, ktorý je dôsledkom devastačného pôsobenia ľudskej civilizácie. V prezentovaných prácach vytvára napätie medzi rôznorodými materiálmi, organickými a anorganickým, prírodnými a priemyselnými.

Poukazuje na potrebu zvýšenej citlivosť voči živým i neživými existenciám akéhokoľvek druhu, pracuje s geologickým časom a geológiou materiálových médií. Šimon Chovan patrí k najmladšej generácii autorov, ktorého zaujíma ako v krízovej ekologickej situácii funguje spoločnosť, príroda, svet a vesmír.

Wings in motion simon chovan galeria.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Významným aspektom jeho tvorby je jej emočný charakter vychádzajúci z potreby „kultivácie cítenia – resuscitácie pocitov utlačených technológiami a sterilnou estetikou, ale aj vytváranie nových foriem cítenia a medzidruhovej solidarity prostredníctvom materiálovej senzibility.“

Nitrianska galéria a autor Vás srdečne pozývajú na výstavu Wings in Motion. Kurátorkou výstavy je Barbora Kurek Geržová. Výstavu si môžete prísť obzrieť od 10. septembra až do 7. novembra do Nitrianskej Galérie mladých.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X