Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
5. mája 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Vesmír a svet ako znak od Marty Horníkovej najnovšie uvidíte v Ponitrianskom múzeu v Nitre

Autorka predstavuje kašírované plátna na kartonáži s témou vesmírneho systému s možnosťou mystického napojenia na poznanie.

Nenechajte si ujsť najnovšiu zaujímavú výstavu domácej umelkyne. Akademická maliarka Marta Horníková pochádza zo Šurian a študovala na Pedagogickej fakulte v Nitre kombináciu výtvarná výchova – slovenský jazyk.

Absolutórium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ukončila v roku 1984, kde študovala na odbore komornej maľby, v tom období už vstupovala na slovenskú výtvarnú scénu. Popri tvorbe pedagogicky pôsobila 34 rokov na ZUŠ v Bratislave.

Momentálne žije a tvorí v Komjaticiach. Inšpiráciou pre umelkyňu sú dávne civilizácie, kultúry. Svoju múzu však má aj vo filozofii, ideológii východných náboženstiev a vesmírnom univerze. „Autorka predstavuje kašírované plátna na kartonáži s témou vesmírneho systému s možnosťou mystického napojenia na poznanie. Okrem maľby je zastúpená kresba s vesmírnou tematikou a mystickým zámerom. Vo figuratívnej maľbe dominuje archetyp, ktorý umocňuje kombináciou farieb – modrou v prelínaní s čiernou, zlatou a červenou, ktoré dielu dodávajú duchovný pátos. Originálna farebnosť, objavné formy, pastózna viacvrstvovosť, lazúrované prieniky sú nositeľmi významových vzťahových interpretácií sveta autorky – minulosti, súčasnosti i budúcnosti,“ definuje tvorbu Horníkovej k urátorka výstavy PhDr. Marta Hučková Kocianová

Marta Horníková počas svojho tvorivého života získala viacero významných ocenení, jej tvorba je zastúpená v zahraničných i v súkromných zbierkach a taktiež v akvizičných fondoch slovenských galérií. Svoju maliarsku tvorbu prezentuje individuálne i na kolektívnych výstavách najstaršieho umeleckého spolku Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave, ktorého je členkou.

Výstavu Marty Horníkovej s názvom Vesmír a svet ako znak môžete v priestoroch Ponitrianskeho múzea obdivovať od 5. mája do 1. júla 2023. Termín vernisáže je v pláne na 24. mája 2023 o 17.00 hod.

Viac o aktuálnych výstavách z ponuky múzea nájdete na tejto stránke. Zriaďovateľom Ponitrianskeho múzea v Nitre je Nitriansky samosprávny kraj.

A6 pozvanka na vystavu.png
Foto: muzeumnitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X