Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farmanova memory vernisaz galeria.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria, Martin Sipták
6. apríla 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

V Nitrianskej galérii sa opäť uskutoční komentovaná prehliadka, tentokrát pôjde o výstavu Memory

Vďaka komentovanej prehliadke sa dozviete viac o autorke, jej prežívaní a napokon aj samotných dielach, ich kontextoch a atmosférach.

V Nitrianskej galérii môžete teraz obdivovať diela maliarky Jany Farmanovej. Ide to monografickú výstavu tejto maliarky. Zostavená je na základe opakujúcich sa tém a motívov prítomných v celej tvorbe. Autorka sa k témam v rôznych obdobiach a kontextoch, atmosférach či náladách vracia. Na výstave sú prezentované maľby v širokom časovom rozpätí od najstarších až po najaktuálnejšie.

Nejde však o autorkine diela chronologicky usporiadané v časovom priereze tvorbou alebo maliarske vývojové štádiá zachytené v jednotlivých obrazových cykloch. Výstava Memory je dramaturgicky koncipovaná do niekoľkým tematických častí, rozdelených do motívov (detail rúk; nôh; ležiaceho tela; spiacich ľudí) a tém (medziľudské vzťahy; láska – srdce; príroda; morská – vodná krajina; výskok – dynamika pohybu).

Špecifické miesto patrí novej maliarskej inštalácii, vytvorenej špeciálne pri príležitosti tejto výstavy, ktorou autorka reaguje na tragickú udalosť smrti dvoch mladých nevinných ľudí – Jána a Martiny. Táto spomienka nechce byť pomníkom či svätyňou, ale pripomienkou neustále žijúcou v nás, v našej každodennosti, symbolom spolupatričnosti.

Ambivalentnosť či polarita je jednou z prirodzených charakteristických čŕt autorkinho umeleckého programu, ktorá vedie k potrebe vybalansovať, vyvážiť tieto protiklady a dospieť k harmónii a rovnováhe. Maliarkina tvorba sa tak stáva živým a neustále sa meniacim organizmom, nabitým emotívnosťou, ľudskosťou a človečinou.

Jana Farmanová sa od konca 90. rokov 20. storočia, keď vstúpila na umeleckú scénu, venuje výhradne médiu maľby, predovšetkým figurálnej. Je bytostnou maliarkou, ktorej tvorba splýva s jej každodennosťou. Prácu a život neoddeľuje, jedno bez druhého neexistuje. Spoločne tvoria jeden celok a tvar, vzájomne sa dopĺňajú, prekrývajú a vrstvia. Maľuje to, čo žije, ale žije aj to, čo existuje i mimo obrazového rámu.

Komentovaná prehliadka výstavy Memory sa v Nitrianskej galérii uskutoční v nedeľu 16. apríla o 16.00 hod.

Kom farmanova memory 1.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X