Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nikola Rechtorisová, 24.01.2020, OK súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského
31. januára 2020 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Nitre sa konalo okresné kolo súťaže Maťko J. C. Hronského a to už po 27. raz

Okresné kolo súťaže Maťko J. C. Hronského sa v Nitre konalo už po 27. raz, organizovali ho Odbor školstva Okresného úradu Nitra spolu s Domom Matice slovenskej v Nitre.

Súťaž v recitácii a prednese netreba nikomu predstavovať a každému je asi jasné, že má svoje jasné pravidlá. Základom je, že súťažiaci musia vedieť svoj text naspamäť a doraz sa kladie aj na hlasovú a rečovú techniku prednesu.

Ďalšia kritériá pri prednese sa napokon zohľadňujú a tvoria výsledný dojem z recitácie. Medzi kritériá hodnotenia sa berie aj to, akým spôsobom komunikuje recitátor so svojím publikom.

1.jpg
Nikola Rechtorisová, 24.01.2020, OK súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského, víťazi I. kategórie s predsedníčkou poroty Mgr. Magdalénou Šuchterovou

Bol to práve Svetozár Hikkel, dlhodobý matičiar a zakladateľ celoslovenskej súťaže, kto rozšíril myšlienku odovzdávania zaujímavých príbehov z rôznych kútov Slovenska formou rozprávania.

V tejto myšlienke sa pokračuje dodnes a aj v okresnom kole v Nitre si diváci vypočuli príbehy s rôznymi ponaučeniami a posolstvami. Spolu sa súťaže zúčastnilo 60 žiakov z 28 základných škôl a 2 osemročných gymnázií Nitrianskeho kraja.

V prvej kategórii vyhrala žiačka ŽS Benkova v Nitre Mária Gergeľová s príbehom od J.C. Hronského s názvom Tekvice na kremnickom trhu. V druhej kategórii bol najúspešnejším Samuel Pavlík zo ZŠ a MŠ Rišňovce s povesťou Súľovský hrad a v tretej kategórii sa víťazkou stala Ela Pečimuthová zo ZŠ Jána Domastu v Cabaj-Čápore s povesťou Ako Belušan maslo predával.

2.jpg
Nikola Rechtorisová, 24.01.2020, OK súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského
3.jpg
Nikola Rechtorisová, 24.01.2020, OK súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X