Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klientske centrum okresny urad krajsky obet trestnych cinov.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
12. júna 2023 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA Diskusia()

V kraji poskytujú pomoc obetiam trestných činov v informačnej kancelárii, klientmi sú prevažne ženy

Aj v Nitrianskom kraji sa pracovníci Informačnej kancelárie venujú obetiam a potenciálnym obetiam trestných činov.

Informačnú kanceláriu (IK) pre obete trestných činov v Leviciach vyhľadalo doteraz 350 občanov. Informačné kancelárie pre takéto obete sú k dispozícii naprieč celým Slovenskom od roku 2019. Nájdu v nich podporu, pomoc a poradenstvo. Informuje o tom v tlačovej správe Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, podľa ktorého sa aj v Nitrianskom kraji pracovníci IK venujú obetiam a potenciálnym obetiam trestných činov.

Informačnú kanceláriu v Nitre a jej detašované pracovisko v Leviciach od roku 2019 do týchto dní (jún 2023) vyhľadalo 350 občanov. V 89 prípadoch išlo o občanov vo veku od 18 do 60 rokov, v 99 prípadoch o seniorov vo veku nad 60 rokov a v 160 prípadoch bez uvedenia veku. Zo všetkých klientov IK Nitra prevažujú ženy (206).

Pracovníci IK Nitra poskytujú pomoc širokej škále obetí trestných činov – od obetí podvodov na senioroch až po obete domáceho násilia, pričom sú pripravení poskytnúť pomoc aj obetiam obchodovania s ľuďmi.

Vzdelávacie preventívne aktivity

Ministerstvo vnútra SR organizuje vzdelávacie preventívne aktivity aj pre deti a mládež, ktoré zahŕňajú témy: „Šikanovanie a kyberšikanovanie“, „Internetová bezpečnosť“, „Nenávistné prejavy“, „Mediálna gramotnosť“ a „Prevencia obchodovania s ľuďmi“.

Nitrianska IK zorganizovala doposiaľ 436 týchto aktivít pre 8 581 účastníkov. Pracovníci informačných kancelárií sa stretávajú s následkami rôznych trestných činov. Ide napr. o prípady sexuálnych deliktov, podvodov na senioroch či nenávistných trestných činov.

Aj o tom budú môcť občania diskutovať 15. júna v čase od 8.00 do 15.00 hod. pracovníkmi IK počas Dňa otvorených dverí Informačnej kancelárie pre obete trestných činov Nitra v Klientskom centre na Štefánikovej triede 69.

Obete trestných činov

Počet klientov informačných kancelárií pre obete trestných činov od začiatku poskytovania pomoci v roku 2019 po súčasnosť dosiahol 3 282, pričom v 1 441 prípadoch pracovníci poskytli pomoc občanom vo veku od 18 do 60 rokov.

V 1 069 prípadoch išlo o seniorov vo veku nad 60 rokov, v 53 prípadoch išlo o deti a mládež do 18 roku veku a v 718 prípadoch sa klient rozhodol neuviesť svoj vek. Z celkového počtu klientov bolo 1 242 mužov a 2 035 žien.

Obchodovanie s ľuďmi

Na Slovensku v roku 2023 evidujú 11 obetí obchodovania s ľuďmi. Z toho ide o šesť obetí z cieľovej skupiny deti a mládež, ktoré boli sexuálne vykorisťované alebo nútené žobrať.

Obchodovanie s ľuďmi je lukratívnym zločineckým obchodom zahŕňajúcim vykorisťovanie mužov, žien a detí za peňažný zisk alebo úžitok, ktorého sa môže dopustiť jednotlivec, skupina alebo organizovaná zločinecká sieť.

Zároveň sa ho môže dopustiť spoločnosť alebo zamestnávateľ. Ide o závažné porušenie ľudských práv, ktoré môže existovať v mnohých formách, keď sú obete prostredníctvom sily, donucovania, podvodu alebo zneužitia dôvery, moci alebo autority nútené poskytovať sexuálne služby, prácu, príp. sú prinútené žobrať alebo zosobášiť sa. O dostupných možnostiach pomoci a ochrany pre obeť obchodovania s ľuďmi sa záujemcovia dozvedia na Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi tel. číslo 0800 800 818.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X