Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Foto: NitraDen.sk
24. augusta 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Divadle Andreja Bagara sa už pripravujú na novú divadelnú sezónu, v pláne je aj modernizácia

Divadlo modernizuje techniku, výrazne sa posilnil aj umelecký súbor.

Prípravy na novú divadelnú sezónu v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre vrcholia. Už čoskoro otvorí svoje brány aj s novinkami, či už na javisku alebo technike. Divadlo v novej sezóne pripravilo päť nových inscenácií i rozprávky Pavla Dobšinského.

Divadlo tiež výrazne posilnilo svoju umeleckú zložku. Okrem nového šéfa umeleckého súboru, ktorým je od augusta Matúš Bachynec, ho posilnila aj dramaturgička Martina Mašlárová a noví herci.

Údržba a opravy techniky

Budova a vybavenie divadla počas leta prechádzala pravidelnou údržbou a opravami javiskovej techniky.

Chceme, aby sme boli na novú divadelnú sezónu stopercentne pripravení. Veľa ľudí našu budovu stále pokladá za novú, ale tento rok už uplynie 30 rokov od jej uvedenia do prevádzky. Má už teda svoje roky a funguje len vďaka tomu, že sa naši pracovníci o ňu dobre starajú a prípadným problémom dokážu včas predchádzať,“ povedal riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Modernizácia divadla

Na modernizáciu divadla sa podarilo aj získať financie vo výške 200-tisíc eur. Tie sú zo zdrojov, ktoré Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) vyčlenilo na kultúru.

Z projektu chceme zmodernizovať časť osvetlenia v Štúdiu DAB. Nie celé, pretože na výmenu všetkých svetiel by sme potrebovali sumu, ktorá bola zhruba pred dvoma rokmi vyčíslená na 800-tisíc eur. Ale aspoň časť svetiel vymeníme za modernejšie a hlavne úspornejšie,“ uviedol J. Dóczy.

Boj s pandémiou

Keďže divadlo bojovalo a aj stále bojuje s pandémiou COVID-19, časť financií využije aj na protiepidemiologické opatrenia. Pôjdu napríklad na technické zariadenia, ktoré umožnia jednoduchšie meranie teploty návštevníkov pri prípadných opätovných vlnách pandémie.

Napriek tomu, že COVID-19 tu je stále, neočakávame v nasledujúcej sezóne také vážne výpadky a lockdowny ako v predchádzajúcom období. Predpokladám, že stanovený hrací plán dodržíme. Môžem prezradiť, že v novej sezóne máme pre našich divákov pripravených päť nových inscenácií rôznych žánrov. Okrem toho chceme v závere sezóny ponúknuť aj Dobšinského rozprávky. O všetkom, vrátane nových umeleckých posíl, budeme podrobnejšie informovať pri oficiálnom otvorení sezóny,“ povedal J. Dóczy.

Okrem nových inscenácií pripravuje divadlo aj sprievodný program v podobe diskusií, kvízov a výstav. DAB plánuje po pandemickej prestávke opäť pripraviť aj prehliadku českých a slovenských divadiel s názvom Made in Czechoslovakia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X