Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ztitavsky luh chranene vtacie uzemie ochrana wiki.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: upload.wikimedia.org
18. júna 2020 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

V Chránenom vtáčom území Žitavský luh v okrese Nitra chcú zlepšiť stav populácie vtákov

V rámci ochrany vtáctva plánuje vláda zlepšiť spoluprácu so súkromnými vlastníkmi a správcami pozemkov.

Zlepšenie stavu populácie chriašťa bodkovaného a kačice chrapačky či zachovanie populácie kane močiarnej sú ciele Programu starostlivosti o Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Žitavský luh na roky 2020 až 2049, ktorý schválila vláda. Program vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP).

Dlhodobý, 30-ročný program ochrany si zároveň dáva za cieľ zlepšiť úroveň poznania vtáctva zo strany verejnosti, propagovať myšlienku ochrany významnej ornitologickej lokality a vybudovať infraštruktúru pre pozorovanie vtáctva v Žitavskom luhu. CHVÚ Žitavský luh sa nachádza v okresoch Nové Zámky a Nitra. Z celkovej výmery 115,40 hektárov tvorí približne 85 percent poľnohospodársky využívaná pôda.

Medzi priority programu ochrany CHVÚ Žitavský luh patrí aj zlepšenie spolupráce medzi rezortom životného prostredia, štátnymi ochranármi a súkromnými vlastníkmi a správcami pozemkov, ktoré sa nachádzajú na území CHVÚ Žitavský luh.

MŽP chce zároveň na základe zmapovania druhov spracovať a predložiť návrh všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým sa vyhlasuje CHVÚ Žitavský luh s cieľom prehodnotenia zakázaných činností tak, aby boli adresné k požiadavkám predmetov ochrany.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X