Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kliešť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
18. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.s, ÚVZ SR Diskusia()

ÚVZ SR upozornil na infikované kliešte, nachádzajú sa aj v okolí Nitry, tu je zoznam nebezpečných lokalít

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozornil na začiatok sezóny kliešťov. Tá trvá od apríla až do októbra.

Ako informoval ÚVZ SR: „Kliešte sa najradšej ukrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, vyskytujú sa v záhradách, v parkoch i v lesoch a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách, čo je dôsledok klimatických zmien.“

Kliešte sú pre človeka nebezpečné, pretože prenášajú rôzne infekcie, k najznámejším patrí kliešťová encefalitída a lymská borelióza. „Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie. Prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k úmrtiu. U časti chorých môže ochorenie prebiehať ľahko a často býva nerozpoznané,“ vysvetľuje ÚVZ SR.

Lymská borelióza je zas ochorenie, ktoré postihne celý organizmus s pestrým klinickým obrazom a závisí od postihnutia rôznych orgánov. „Inkubačný čas je niekoľko dní až týždňov. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Očkovanie neexistuje,“ upozorňuje ÚVZ SR.

Úrad verejného zdravotníctva ďalej uvádza základné zásady ochrany pred kliešťom, k ním patria tieto:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraj lesa, vysoké porasty tráv, krovie
  • počas pobytu v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • používajte repelenty
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Podľa úradu sa kliešte najčastejšie prisajú na tieto miesta:

  • do vlasatej časti hlavy
  • do slabín a podpazušia
  • za uši
  • do podkolennej jamky
  • na intímne miesta

K prírodným ohniskám kliešťovej encefalitídy patrí aj Nitra a jej okolie. Ako uvádza webová stránka ÚVZ SR, pozor si treba dať na celom území s najaktívnejšími lokalitami:

  • oblasť Tribečského pohoria –  ktorého južné svahy   tvoria zoborské hory  tiahnúce sa severovýchodným smerom  od Nitry cez Podhorany, Lefantovce, Čakajovce, Nitrianske Hrnčiarovce,  Pohranice, Kolíňany, Žírany a    Jelenec,
  • Nitrianska pahorkatina s lokálnymi lesmi – v okolí mesta Nitra a v ďalších obciach  (Lehota, Andač,   Rumanová,  Jarok , Báb,Veľké Zálužie, Horné a Dolné Krškany, Branč, Svätoplukovo, Mojmírovce).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X