Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klieste testovanie hygienici
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages

V jednom z okresov v Nitrianskom kraji zaznamenali vysoký výskyt kliešťov

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Komárne monitoruje v okrese jedenásť lokalít. V jednej z nich zaznamenal extrémne vysoký a v desiatich stredne vysoký výskyt kliešťov.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne zaznamenal vysoký výskyt kliešťov. Z jedenástich monitorovaných lokalít zistil v desiatich stredne vysokú a v jednej extrémne vysokú aktivitu kliešťov.

Na sociálnej sieti o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva s tým, že RÚVZ v Komárne vykonáva vo svojom okrese pravidelný monitoring výskytu kliešťov už od mája 2021.

Zber kliešťov

V rovnomerne rozmiestnených indikátorových lokalitách v mesačných intervaloch vykonáva zber kliešťov metódou vlajkovania.

Používa sa na to biely flanel s rozmermi 1 x 1 meter pripevnený na držadlo, takže pripomína vlajku. Touto pomôckou sa prechádza po povrchu lokality, ktorú pracovníci monitorujú.

Keď sa o kliešťa v tráve obtrie flanel, kliešť sa naň reflexívne prichytí. Na bielom flaneli sú potom kliešte dobre viditeľné, takže ich rýchlo zbadáme, pozbierame a spočítame,” citoval Úrad verejného zdravotníctva Martina Sojku z RÚVZ v Komárne.

Testovanie na baktérie a vírusy

Výskyt kliešťov vyhodnocuje RÚVZ podľa toho, koľko kliešťov sa zachytí na flanel počas 20 minút vlajkovania. Ak sa nájdu štyri a menej, ide o nízku aktivitu.

Od 5 do 9 je stredná aktivita a o vysokú aktivitu ide vtedy, ak sa na flanel zachytí viac ako 10 kliešťov.

Zozbierané kliešte pracovníci RÚVZ vyšetrujú na prítomnosť baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu a v tomto roku začínajú aj s testovaním na prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy.

Zvýšte pozornosť

Stručnú informáciu pre verejnosť o výskyte kliešťov spolu s komentárom a prípadnými upozorneniami zverejňuje RÚVZ so sídlom v Komárne na www.ruvzkn.sk.

Ľudia si tak podľa Martina Sojku môžu urobiť obraz o aktivite kliešťov. Keď vidia, že výskyt kliešťov je vyšší, prirodzene si podľa neho začnú viac dávať pozor.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X