Učitelia materských škôl, matičiari aj široká verejnosť mala možnosť naučiť sa čo-to o slovenskom ornamente
Dom Matice slovenskej v Nitre usporiadal tvorivé dielne pre pedagógov materských škôl, matičiarov, ale aj širšiu verejnosť, v nadväznosti na aktuálnu výstavu Slovenského ornamentu Majstra Kostelníčka.
Tvorivé dielne pozostávali z odborného vzdelávacieho seminára a praktického kreslenia. Účastníci si precvičili základy tvorby jednotlivých symbolov a prvkov slovenského ornamentu, ktorých spájaním sa tvoria celé ornamentálne kombinácie a dekorácie.
Do prvej časti určenej pre pedagógov materských škôl, sa zapojilo jedenásť materských škôl z Nitry a okolitých obcí. Okrem teoretických a praktických poznatkov si pedagógovia odniesli aj príručky určené pre deti MŠ, ktoré im daroval Dom MS v Nitre. Príručky obsahovali ukážky ornamentu a návody na prácu s ním.
Podľa lektorky Gabriely Čiasnohovej, bývalej učiteľky a riaditeľky MŠ, deti týmto spôsobom získavajú najzákladnejšie zručnosti akými sú držanie ceruzky, schopnosť vyfarbovať ohraničený priestor, vnímať farebný algoritmus, rozvíjať svoju tvorivosť, samostatnosť a, samozrejme, budujú si aj cit k ľudovej kultúre, tradíciám a prirodzenej hrdosti na svoju vlasť. Výtvarné cvičenia sú pre deti uceleným procesom, v ktorom sa učia najmä vytrvalosti a sústredeniu na konkrétnu činnosť.
Pre vysoký záujem sa konala aj druhá tvorivá dielňa určená členom Matice slovenskej a verejnosť. Počas celého dňa si mohli zúčastnení zakúpiť publikácie s ornamentom Majstra Kostelníčka, pohľadnice, magnetky, nálepky a odznaky s ornamentom alebo logom Matice slovenskej.
Ornamentálna tvorba obsahuje nespočetné množstvo prvkov a symbolov, záleží už na samotnom tvorcovi ako ich usporiada. Variácie sú neobmedzené, dôležité je však zachovávať rytmus, kontrast, proporcionalitu a symetriu. Podľa Kostelníčka patrí medzi základné formy výzdoby geometrický ornament, z ktorého sa ostatné vyvíjajú. V minulosti mali tieto ornamenty magický charakter, dnes zostala z veľkej časti už iba ich dekoratívna funkcia.
Najčastejšie sa využívala kombinácia farieb zelená, červená a modrá, no často môžeme vidieť tiež varianty v bielej, modrej a červenej. Kostelníčkove ornamenty boli vydané v štyroch zväzkoch pod názvom Slovenská ornamentika I. a II. Každá obsahovala teoretický výklad a ukážkové listy zobrazujúce jednotlivé prvky a ich kombinácie. Slovenské ľudové umenie bolo vždy tvorené s láskou a citom. Také sú aj ornamenty Majstra Kostelníčka.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: