Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matica slovenska ornament kurz nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor foto: Nikola Rechtorisová
14. februára 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skMatica slovenská v Nitre, Nikola Rechtorisová Diskusia()

Učitelia materských škôl, matičiari aj široká verejnosť mala možnosť naučiť sa čo-to o slovenskom ornamente

Dom Matice slovenskej v Nitre usporiadal tvorivé dielne pre pedagógov materských škôl, matičiarov, ale aj širšiu verejnosť, v nadväznosti na aktuálnu výstavu Slovenského ornamentu Majstra Kostelníčka.

Tvorivé dielne pozostávali z odborného vzdelávacieho seminára a praktického kreslenia. Účastníci si precvičili základy tvorby jednotlivých symbolov a prvkov slovenského ornamentu, ktorých spájaním sa tvoria celé ornamentálne kombinácie a dekorácie.

Do prvej časti určenej pre pedagógov materských škôl, sa zapojilo jedenásť materských škôl z Nitry a okolitých obcí. Okrem teoretických a praktických poznatkov si pedagógovia odniesli aj príručky určené pre deti MŠ, ktoré im daroval Dom MS v Nitre. Príručky obsahovali ukážky ornamentu a návody na prácu s ním.

1.jpg
Rechtorisová, DMS v Nitre, Škola ornamentu Majstra Kostelníčka

Podľa lektorky Gabriely Čiasnohovej, bývalej učiteľky a riaditeľky MŠ, deti týmto spôsobom získavajú najzákladnejšie zručnosti akými sú držanie ceruzky, schopnosť vyfarbovať ohraničený priestor, vnímať farebný algoritmus, rozvíjať svoju tvorivosť, samostatnosť a, samozrejme, budujú si aj cit k ľudovej kultúre, tradíciám a prirodzenej hrdosti na svoju vlasť. Výtvarné cvičenia sú pre deti uceleným procesom, v ktorom sa učia najmä vytrvalosti a sústredeniu na konkrétnu činnosť.

Pre vysoký záujem sa konala aj druhá tvorivá dielňa určená členom Matice slovenskej a verejnosť. Počas celého dňa si mohli zúčastnení zakúpiť publikácie s ornamentom Majstra Kostelníčka, pohľadnice, magnetky, nálepky a odznaky s ornamentom alebo logom Matice slovenskej.

2.jpg
Rechtorisová, DMS v Nitre, Škola ornamentu Majstra Kostelníčka

Ornamentálna tvorba obsahuje nespočetné množstvo prvkov a symbolov, záleží už na samotnom tvorcovi ako ich usporiada. Variácie sú neobmedzené, dôležité je však zachovávať rytmus, kontrast, proporcionalitu a symetriu. Podľa Kostelníčka patrí medzi základné formy výzdoby geometrický ornament, z ktorého sa ostatné vyvíjajú. V minulosti mali tieto ornamenty magický charakter, dnes zostala z veľkej časti už iba ich dekoratívna funkcia.

3.jpg
Rechtorisová, DMS v Nitre, Škola ornamentu Majstra Kostelníčka

Najčastejšie sa využívala kombinácia farieb zelená, červená a modrá, no často môžeme vidieť tiež varianty v bielej, modrej a červenej. Kostelníčkove ornamenty boli vydané v štyroch zväzkoch pod názvom Slovenská ornamentika I. a II. Každá obsahovala teoretický výklad a ukážkové listy zobrazujúce jednotlivé prvky a ich kombinácie. Slovenské ľudové umenie bolo vždy tvorené s láskou a citom. Také sú aj ornamenty Majstra Kostelníčka.

4.jpg
Rechtorisová, DMS v Nitre, Škola ornamentu Majstra Kostelníčka
5.jpg
Rechtorisová, DMS v Nitre, Škola ornamentu Majstra Kostelníčka

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X