Nitrianska povesť: Tragédia z Fabiánovej doliny hovorí o mŕtvych deťoch
Turci zmasakrovali mnoho nevinných detských životov. Z 500 zajatcov malo prežiť len 50 detí.
Ak sa vydáte približne 2 kilometre južne od Párovských Hájov, prídete k pamätnému krížu, ktorý hovorí o veľkej trágedii zo 16. storočia.
Tragédii predchádzala bitka pri Moháči z roku 1526, kedy turecké vojská porazili vojakov uhorského kráľa Ľudovíta II. Jagelovského. O nitrianskej povesti hovorí profesor Ivan Točka.
Dvaja králi
Na bitke sa nezúčastnil sedmohradský vojvoda Ján Zápoľský či vojská z Chorvátska a Česka. Turci už o mesiac po bitke dobili a vyplienili Budín, Pešť a okolie. Turecká okupácia dolného Uhorska bola ukončená až v roku 1683, kedy boli Turci pri Viedni porazení.
O uhorský trón sa po smrti Ľudovíta II. Jagelovského uchádzali Ján Zápoľský a arciknieža Ferdinand I. Habsburský. Obaja sa nechali korunovať za uhorských kráľov a ich konflikt viedol v roku 1527 k občianskej vojne v Uhorsku.
Ferdinandovo vojsko porazilo pri rieke Tisa oddiely Zápoľského prívržencov. Zápoľský utiekol do Poľska a o rok neskôr poslal k tureckému sultánovi posla s prosbou o pomoc. Sultánovi prisľúbil ako odmenu vazalskú podriadenosť.
Sultán ponuku prijal a turecké vojská dobili pre Zápoľského centrálne oblasti Uhorska. Na jeseň 1530 turecké vojsko prišlo až do Budína. Zápoľský chcel, aby Turci pokračovali na Moravu a Rakúsko, kde mali pustošiť ďalej Ferdinandove pozemky.
Turci však zmenili smer a pustošili časti Požitavia a Ponitria. Zameriavali sa na rýchle drancovanie v nechránených obciach pozdĺž rieky Nitra. Podľa odhadov na území Nitrianskej stolice vydrancovali 80 menších miest a dedín. Turci brali do zajatia odrastené deti, pričom chlapcov chceli dať na prevýchovu za janičiarov (odvlečené deti podrobili vojenskému výcviku a mali slúžiť sultánovi) a dievčatá predať za slúžky či do háremov.
Pozabíjali deti
Elitu tureckej armády tvorili janičiari. V jeden septembrový deň 1530 sa vracal väčší oddiel Turkov z lúpežnej výpravy na Ponitrí. Prešli do okolia Nitry a chceli sa dostať na juh k Dunaju, kde mala armáda hlavný tábor. Viedli aj zajatcov, medzi ktorými bolo mnoho detí. Menšie deti prevážali vo vreciach prehodených na koňoch pred sedlami jazdcov, niektoré deti kráčali pešo.
Vojsko sa rozhodlo, že si oddýchne vo Fabiánovej doline. Turci si postavili stany a strávili na mieste noc. Skoro ráno sa začali pripravovať na odchod. Vojaci, ktorí sledovali okolie, však nahlásili, že po hlavnej ceste sa blíži presila cisárskych vojsk.
Turci spanikárili a nestrážili zajatcov, snažili sa z vozov pobrať cennú korisť. Turecký veliteľ vydal rozkaz, aby vojaci zlikvidovali deti v zajatí. Turci začali s desivým zabíjaním nevinných detí a následne utiekli z miesta.
Svedkom tragédie sa stal Alexej Thurzo, ktorý si bol osobne prezrieť škody na svojich majetkoch s vojskom. Tragédia si vyžiadala životy mnohých detí, okolo 50 z nich bolo ešte pri živote. Thurzovo vojsko rýchlo naložilo živé deti na vozy a poslalo na ošetrenie do hradu v Šintave.
Thurzo sa postaral o obete a zabezpečil ich pohreb. Hroby detí však nie sú dodnes známe, no predpokladá sa, že sa nachádzajú v blízkosti pamätného kríža.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: