Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kôň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
24. júna 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Nitriansky „kšeft“ s koňom napálil pred rokmi prefíkaného obchodníka, šikovne si však poradil

Keď dalo knieža podľa povesti obchodníkovi s koňmi ponuku, prefíkaný muž po nej ihneď skočil. Prefíkanejším bolo však z tých dvoch knieža.

Dnešná povesť hovorí o rodina Odescalchi, ktorá pochádzala z Talianska. Žila v Solčanoch pri Topoľčanoch.

V roku 1818 sa stala vlastníkmi majetkov aj v Solčanoch. Členovia rodiny sa správali ako praví feudálni páni a okrem robenia dlhov či poľovačiek sa preslávili chovom koní.

Obchodovanie s koňmi

Knieža si dal záležať na čistokrvných koňoch. Keď už šľachtic musel nejakého z nich s rodným listom predať, obchodníci sa išli za nimi potrhať. Knieža bolo častokrát vo finančnej núdzi a predávalo svoje kone pod cenu, čo obchodníkom prinášalo neobvyklú maržu.

Nitrianski obchodníci sa zvykli stretávať v kaviarni Intim, kde si vymieňali najnovšie správy a rodili sa tam rôzne plány. Najprefíkanejší z nich bol Izidor a vyznal sa v koňoch ako málokto.

Jedného dňa sa Izidor dozvedel o tom, že knieža chce vyradiť z chovu svoju kobylu. Iným obchodníkom nič nepovedal, pretože chcel mať celý obchod len pre seba a vyhľadal knieža.

Kobyla uhynula

Izidor navštívil knieža priamo v kaštieli. Šľachtic potvrdil, že kobyla je na predaj, no dodal, že má podmienku: kupca musí kúpiť kobylu v takom stave, v akom sa teraz nachádza a peniaze chce na ruku hneď.

Naradostený obchodník ponuku bez rozmýšľania prijal a vyplatil kniežaťu tisíc forintov, koľko kobyla stála. V hlave už spriadal plány, ako a komu kobylu čo najvýhodnejšie predá. Jeho radosť však trvala len do okamihu, kým kobylu uvidel na vlastné oči. Nehýbala sa, len ležala, pretože uhynula.

Súdiť sa s kniežaťom nechcel, pretože celá platba prebehla pred svedkami a vedel, že by nepochodil. Izidor si však ani pred ostatnými nechcel priznať svoju neopatrnosť a fakt, že knieža ho oklamalo.

Zaujímavý nápad

Izidora však cestou vo vlaku napadlo, ako môže získať peniaze späť. Po príchode do Nitry zamieril do kaviarne, kde ho obkľúčili zvedaví obchodníci a pýtali sa, čo má nové.

Povedal, že knieža predáva vzácnu kobylu, no nemôže ju kúpiť, pretože musí súrne odcestovať do Viedne. Kobylu však kamarátom prepustí, avšak len pod podmienkou, že bude mať na tejto transakcii tiež zisk.

Izidor im vysvetlil, že kobyla stojí tisíc forintov, no niektorý z obchodníkov mu vyplatí 1200 forintov. A tiež doplnil, že kobylu musia prevziať v takom stave, v akom je teraz. Konskí obchodníci nápad schvaľovali, no pýtali sa Izidora, komu prepustí tento výhodný obchod.

„Všetci ste moji dobrí priatelia, nikoho z vás nechcem uprednostniť ani ukrátiť a veru nechcem mať medzi vami hnevníka. Viete teda čo? Je vás šesť, každý z vás mi dá 200 forintov, to bude akurát 1200 a potom budeme ťahať los. Koho vytiahneme, tomu bude patriť kobyla a môže si ju hneď miesto mňa prevziať v Solčanoch,“ rozhodol Izidor.

Dobre obišiel

Šťastie sa usmialo na Frica, ktorý hneď ráno odcestoval do Solčian. Po príchode do Nitry však jeho radosť vystriedal hnev a namieril si to rovno za Izidorom.

Frico obvinil staršieho obchodníka z toho, že mu klamal a urobil mu škodu 200 forintov. Izidor mu dal za pravdu a dodal, že nechce, aby sa cítil oklamaný a vyplatil mu 200 forintov.

Frico odišiel naradostený, ako dobre obišiel. Tešil sa však aj Izidor, pretože kobyla ho stála len cestu do Solčian a nič viac. Najviac na obchode zarobilo aj tak knieža.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X