Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Tokajská oblas
ilustračné: SITA Pohľad na vinice v slovenskej èasti Tokajskej oblasti. Malá Tàòa, 16. júl 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
25. októbra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

TOPOĽČIANKY: Nový vinársky ročník dosiahne úroveň posledných rokov

TOPOĽČIANKY 25. októbra – Nový vinársky ročník 2013 bude podľa vinárov kvalitatívne na úrovni posledných rokov. Biele vína sa rysujú sľubne, červené potrápi trochu vyšší obsah kyselín. Objem úrody je štandardný. „Každý rok sa niektorým odrodám darí lepšie a niektorým horšie, takže keď sa to spriemeruje, je to približne rovnaké.V zásade boli všetky ročníky od roku 2010 na podobnej, kvalitatívne dobrej úrovni,“ zhodnotil obchodný riaditeľ Chateau Topoľčianky Samuel Waldner.

Počasie bolo tento rok premenlivé a pre vinárov nie vždy ideálne. Spočiatku bolo chladnejšie, čo spôsobilo pri niektorých odrodách problém s odkvetom a poznačilo trochu objem úrody. Cez leto boli niekoľko týždňov extrémne horúčavy až do 40 stupňov Celzia. „Práve v tom období by sme uvítali viac zrážok, pretože to bol čas, keď hrozno rástlo. Na jeseň nám zase spŕchlo v čase, keď mohlo byť teplejšie,“ hovorí Waldner.

Tento rok vinárov o niečo viac potrápila aj múčnatka. Na zamedzenie jej výskytu používajú starú osvedčenú metódu – vo vinohradoch majú vysadené ruže, ktoré sú na múčnatku náchylnejšie a prejaví sa na nich zhruba o deň skôr ako na hrozne. Podľa toho vinári vedia, že treba postriekať vinič. Na jeseň sú potenciálnou hrozbou pre hrozno škorce, ktoré sú najaktívnejšie práve v tomto období.

„Biele vína sa rysujú sľubne, môžeme to vidieť na mladých vínach. Mne osobne najviac chutil Iršai Oliver, ktorý má naozaj veľmi dobrú hroznovú arómu,“ povedal Waldner.

Mladé slovenské vína sa na predajné pulty dostávajú prvý novembrový pondelok, skorší termín zákon neumožňuje. „Modré odrody sú možno trochu problematické vzhľadom na to, že znova budú mať vyšší obsah kyselín. Budú to skôr vína na dlhšie zretie, keď sa kyselina dokáže harmonicky integrovať do vína. Veľa odrôd je ale ešte stále vo vinohradoch, kde dozrievajú,“ hodnotí Waldner.

V Topoľčiankach každoročne vyprodukujú šesť miliónov fliaš vína, čiže zhruba päť miliónov litrov. Oberačka bola tento rok posledný augustový týždeň, vlani to bolo už v polovici augusta. Vo vinohradoch ešte zostali takmer všetky modré odrody a niektoré neskoršie biele odrody ako Rizling rýnsky.

Na zber pri mínusových teplotách čakajú odrody, z ktorých sa vyrába ľadové víno. Vlani obrali začiatkom decembra vo vinohradoch v Topoľčiankach a v Jelenci 3 900 kilogramov hrozna, z ktorého vyrobili zhruba 5 000 fliaš tejto vinárskej špeciality. Tradične sa vyrába z odrôd Frankovka modrá a Rizling vlašský.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X