Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Val obrov
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps - koláž Nitradeň
26. decembra 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Tajomný Val obrov v Nitrianskom kraji je málo známy turistom, volajú ho slovenský čínsky múr

Podľa povesti vybudovali val čerti, aby prepojili ich svet s tým naším. Hovorí sa, že val môže byť najstaršou stavbou na svete.

Počuli ste o slovenskom čínskom múre? Nachádza sa v Nitrianskom kraji a tiahne sa od vrchu Sitno po obec Žemberovce.

Hoci je val dlhý desiatky kilometrov, o jeho existencii veľa turistov netuší. Ak sa radi túlate s batohom na chrbte po prírode kraja, určite tento val nevynechajte.

Najstaršia stavba sveta

Ak zalistujeme v histórii, prvé zmienky o stavbe nájdeme už z 13. storočia, kedy sa označovala ako Fossa giganteum, teda Val obrov. Val je dlhý 60 kilometrov a široký 15 kilometrov.

Val obrov
Foto: Google maps

Je možné, že bol súčasťou veľkého rímskeho opevnenia, pretože podobné pozostatky valu sú aj v susednom Maďarsku. Taktiež sa hovorí, že je najstaršou stavbou sveta. Pôvod valu je stále neznámy.

Archeológ Andrej Kmeť študoval val a jeho priebeh v roku 1900 predĺžil až ku Zvolenu. Existuje i priebeh valu schematicky nakreslený od Dunaja po Žilinu.

Val obrov
Foto: Google maps

Val vybudovali čerti

Val tvoria tri vetvy. Prvá sa tiahne od vrchu Sitno až k rieke Ipeľ, druhá ide západnejšie a tretia od Žarnovice k ústiu Hrona do Dunaja. Zemina valu je v niektorých úsekoch spečená, avšak dodnes nie je jasný dôvod.

Val obrov
Foto: Google maps

Máte radi povesti? K valu sa viaže jedna, ktorá hovorí o tom, že val vybudovali čerti. Chceli prepojiť pekelný svet s tým ľudským a val mal byť akousi spojkou.

Turisti sa môžu dostať k valu z rôznych miest, no najľahší je prístup zo Štiavnických vrchov alebo obcí Bátovce a Pečenice.

Val obrov
Foto: Google maps

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X