Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stare divadlo karola spisaka v nitre.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
3. februára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Staré divadlo v Nitre sa teší z návratu do staro-nových priestorov, pripravilo si bohatý program až do leta

Divadlo nezostáva len pri inscenáciách. Pripravilo si tiež staré i nové sprievodné aktivity ako Deň detí, Kuk za kulisy, ale aj nové divadelné workshopy.

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre už v minulosti prišlo o svoju budovu. Keď v 70. rokoch minulého storočia rozhodli o zrútení budovy, v ktorej sídlilo. V tom čase bolo nitrianske bábkové divadlo na dlhých 15 rokov bez budovy a stalo sa z neho v podstate divadlo zájazdové.

Na šťastie už k tejto situácii nedošlo, no divadelníci v tom videli hlboké súvislosti, keď počas uplynulých troch rokov prebiehala rekonštrukcia. Boli rovnako nútení opustiť Nitru. Situácia bola ťažká a nepridala jej ani pandémia koronavírusu, a s ňou súvisiace karantény a lockdowny. Všetko zlé je však na niečo dobré, divadlo tak uviedlo prvú online premiéru inscenácie Stvorenie.

Hneď ako to bolo možné tiež divadelníci opäť začali hrať aj pred divákmi a to v KD Močenok. Tu ich ochotne prichýlili a mohli tu pre divákov pripraviť tri inscenácie: Doktor Faust (premiérovaná na RTVS), (Šípková) Ruženka a Luskáčik. Ďalšie dve inscenácie Nebo a Medveď Wojtek pridali divadelníci do svojho repertoáru v priestoroch Domu kultúry v Šali.

Okrem toho v tomto období dokonca vycestovali na nejeden festival doma i v zahraničí a zahrali mnohé predstavenia v rôznych kútoch Slovenska od Bratislavy až po Košice. Všetci pripomínajú, že sú vďační za svojich priaznivcov a podporovateľov, ktorí aj v týchto časoch zostávali s nimi.

O to je teraz väčšia radosť celého divadla z návratu do priestorov Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Na tieto chvíle sa veľmi tešili, a preto si pre divákov už od februára pripravili pestrý program. Okrem predstavení inscenácií Dlhý, Široký a Bystrozraký a Danka a Janka už naplno začali s takzvaným „oprašovaním“ inscenácií, teda opätovným skúšaním po dlhšej dobe.

Ide najmä o tie, ktoré nemohli v náhradných priestoroch hrať. Prvou z týchto inscenácii je divácky obľúbený Čarodejník z krajiny OZ. Toho si v obnovenej premiére môžete prísť pozrieť už 3. marca. Po ňom bude nasledovať historická Trója, obe v réžii Petra Oravca.

Divadlo však nezostáva len pri inscenáciách. Pripravilo si tiež staré i nové sprievodné aktivity ako Deň detí, Kuk za kulisy, ale aj nové divadelné workshopy. Viac o sprievodnom programe sa dozviete už čoskoro na webe Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Divadelníci sa tešia na stretnutia s divákmi a veria, že aj napriek pauze budú naďalej zdieľať ich radosť z bábkovej tvorby, ktorú prinášajú už 72 rokov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X