Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria
Foto: www.facebook.com
21. júna 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Rodinné záležitosti v Nitrianskej galérii: Najnovšia výstava mapuje tvorbu umeleckých rodín

Medzi niektorými autormi sú rodinné väzby a talent akoby si predávali v rámci rodiny. Najnovšia výstava v Nitrianskej galérii reflektuje rodinné vzťahy a súvislosti v kontexte umeleckej tvorby.

V Nitrianskej galérii sa objaví nová výstava a opäť pôjde o netradičné prepojenia. Už z názvu výstavy Rodinné záležitosti – vyplýva o aké prepojenia pôjde. Výstava Rodinné záležitosti mapuje tvorbu autorov a autoriek, ktorí sú rôznym spôsobom rodinne poprepájaní. Reflektuje ich vzťahy a rodinné súvislosti v kontexte umeleckej tvorby.

Výber diel je orientovaný na umelkyne a umelcov tvoriacich predovšetkým v 20. a 21. storočí. Najstaršou dvojicou s presahom do 19. storočia je otec Raimund von Wichera (1862 – 1925) a syn Maximilián Schurmann (1890 – 1960).

Na výstave sú prezentovaní autori a autorky, ktorí sú svojou tvorbou zastúpení v zbierkovom fonde Nitrianskej galérie. V tomto zmysle ide o sondu nielen do problematiky, ale aj do zbierok galérie s ambíciou konfrontovať širšie generačné spektrum odlišných umeleckých poetík a stratégií, ako aj modelových dvojíc a ich možných umeleckých a ľudských vzťahov.

Pridaná hodnota výstavy

Pridanou hodnotou výstavy je videodokument v podobe intímnych výpovedí umelcov a umelkýň. Tá divákom ponúkne vhľad do uvažovania nad ich vzťahmi, vzájomným ovplyvňovaním a interakciou.

Pôjde o rozprávanie, v ktorom je zachytené, ako navzájom vnímali svoju tvorbu. Prípadne, či vznikla potreba sa jeden voči druhému vymedziť alebo existovali vo väčšom súlade, vytvárajúc si podporujúce umelecké prostredie.

Dialógy k rodinnému umeniu

Na tomto princípe vznikli dialógy medzi manželskými pármi Elvíra Antalová – Eduard Antal, Lucia Papčová – Štefan Papčo a Olja Triaška Stefanović – Ján Triaška, medzi otcami a synmi Ján Mudroch – Marián Mudroch, Jozef Srna st. – Jozef Srna ml., František Studený – Michal Studený, Raimund von Wichera – Maximilián Schurmann.

V prípade nežijúcich autorov boli rozhovory realizované spriaznenými teoretikmi a teoretičkami umenia, či širšou rodinou. O manželoch Antalovcoch rozpráva ich dcéra Zuzana Duchoňová (architektka), o Mudrochovcoch hovorí Katarína Bajcurová (teoretička umenia, kurátorka SNG), o vzťahu Wicheru a Schurmanna Július Barczi (historik umenia, riaditeľ aukčnej spoločnosti Soga) a o otcoch rozprávajú ich synovia (Jozef Srna ml. a Michal Studený).

Kurátorkou výstavy je Barbora Kurek Geržová a výstava potrvá od 23. júna 2023 do 9. júna 2024.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X