Rodinné záležitosti v Nitrianskej galérii: Najnovšia výstava mapuje tvorbu umeleckých rodín
Medzi niektorými autormi sú rodinné väzby a talent akoby si predávali v rámci rodiny. Najnovšia výstava v Nitrianskej galérii reflektuje rodinné vzťahy a súvislosti v kontexte umeleckej tvorby.
V Nitrianskej galérii sa objaví nová výstava a opäť pôjde o netradičné prepojenia. Už z názvu výstavy Rodinné záležitosti – vyplýva o aké prepojenia pôjde. Výstava Rodinné záležitosti mapuje tvorbu autorov a autoriek, ktorí sú rôznym spôsobom rodinne poprepájaní. Reflektuje ich vzťahy a rodinné súvislosti v kontexte umeleckej tvorby.
Výber diel je orientovaný na umelkyne a umelcov tvoriacich predovšetkým v 20. a 21. storočí. Najstaršou dvojicou s presahom do 19. storočia je otec Raimund von Wichera (1862 – 1925) a syn Maximilián Schurmann (1890 – 1960).
Na výstave sú prezentovaní autori a autorky, ktorí sú svojou tvorbou zastúpení v zbierkovom fonde Nitrianskej galérie. V tomto zmysle ide o sondu nielen do problematiky, ale aj do zbierok galérie s ambíciou konfrontovať širšie generačné spektrum odlišných umeleckých poetík a stratégií, ako aj modelových dvojíc a ich možných umeleckých a ľudských vzťahov.
Pridaná hodnota výstavy
Pridanou hodnotou výstavy je videodokument v podobe intímnych výpovedí umelcov a umelkýň. Tá divákom ponúkne vhľad do uvažovania nad ich vzťahmi, vzájomným ovplyvňovaním a interakciou.
Pôjde o rozprávanie, v ktorom je zachytené, ako navzájom vnímali svoju tvorbu. Prípadne, či vznikla potreba sa jeden voči druhému vymedziť alebo existovali vo väčšom súlade, vytvárajúc si podporujúce umelecké prostredie.
Dialógy k rodinnému umeniu
Na tomto princípe vznikli dialógy medzi manželskými pármi Elvíra Antalová – Eduard Antal, Lucia Papčová – Štefan Papčo a Olja Triaška Stefanović – Ján Triaška, medzi otcami a synmi Ján Mudroch – Marián Mudroch, Jozef Srna st. – Jozef Srna ml., František Studený – Michal Studený, Raimund von Wichera – Maximilián Schurmann.
V prípade nežijúcich autorov boli rozhovory realizované spriaznenými teoretikmi a teoretičkami umenia, či širšou rodinou. O manželoch Antalovcoch rozpráva ich dcéra Zuzana Duchoňová (architektka), o Mudrochovcoch hovorí Katarína Bajcurová (teoretička umenia, kurátorka SNG), o vzťahu Wicheru a Schurmanna Július Barczi (historik umenia, riaditeľ aukčnej spoločnosti Soga) a o otcoch rozprávajú ich synovia (Jozef Srna ml. a Michal Studený).
Kurátorkou výstavy je Barbora Kurek Geržová a výstava potrvá od 23. júna 2023 do 9. júna 2024.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: