Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mikuláš, rozsvietenie vianočného stromčeka, ohňostroj
Foto: © NitraDen.sk
27. decembra 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Pyrotechnické firmy rátajú straty zo zrušených silvestrovských ohňostrojov

V Nitre zrušili ohňostroje pre ich škodlivosť, odborníci na pyrotechniku ich škodlivosť vylučujú.

Slovenská asociácia pyrotechnických firiem ráta škody, ktoré členským spoločnostiam spôsobilo rušenie silvestrovských ohňostrojov. Podľa jej predsedu Tibora Lančariča už presiahli čiastku 100-tisíc eur, niektoré pyrotechnické firmy preto uvažujú o prepúšťaní zamestnancov. Viaceré samosprávy rušia ohňostroje, aby takto ušetrené peniaze poslali na pomoc ľuďom, ktorí prišli o majetok po výbuchu plynu v bytovom dome v Prešove.

Na jednej strane pomáhajú tým, ktorí to potrebujú, na druhej strane likvidujú rodiny podnikateľov, ktoré pôsobia v tejto sfére. Preto žiadame všetkých starostov a primátorov, aby hľadali financie na pomoc pre postihnutých tragédiou v Prešove z iných zdrojov,“ píše vo vyhlásení Slovenská asociácia pyrotechnických firiem, podľa ktorej niektorí starostovia a primátori prešovskú tragédiu len zneužívajú na svoje zviditeľnenie sa a politickú reklamu.

Merania vylúčili škodlivosť

Napríklad v Nitre však nebude silvestrovský ohňostroj z iných dôvodov. „Myslíme si, že Vianoce a Nový rok sú sviatky pokoja a mieru a tak by sme si ich mali aj uctiť. Ľudia by mali prísť na námestie s prskavkou, aby to bola pekná oslava príchodu Nového roka, kde sa nebudú musieť báť o svoju bezpečnosť, o svoj sluch. Sme zodpovední aj k životnému prostrediu, musíme meniť naše zmýšľanie, musíme sa posúvať dopredu aj v tejto téme,“ vysvetlil primátor Marek Hattas.

Odborníkov na zábavnú pyrotechniku na Slovensku Ľubomír Masár v tejto súvislosti pripomína, že neexistujú relevantné dôkazy, odborné správy, merania alebo profesionálne publikácie, ktoré by dokazovali škodlivosť súčasnej zábavnej pyrotechniky a ohňostrojov.

Merania českého hydrometeorologického ústavu dokonca potvrdili, že koncentrácie ťažkých kovov po ohňostrojoch sa pohybovali hlboko pod emisným limitom a nijako nevybočovali od výskytu týchto látok v ovzduší v bežné dni v roku, čo pripomenul Ľubomír Masár.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X