Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Nitriansky hrad / Nitra Castle
20. januára 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Poznáte povesť o zrade na Nitrianskom hrade? Prenesie vás späť do čias tureckých vpádov

S Nitrianskym hradom sa spája niekoľko povestí. Dnes si povieme o zrade na hrade, za ktorú mohol niekto, kto sa mal stať jeho ochrancom.

V meste pod Zoborom bola jeseň. Ako uvádza Ján Domasta vo svojej knihe Povesti o slovenských hradoch, dozrelo hrozno a obyvatelia sa chystali na zber úrody. U biskupa Selepčéniho-Slepčianskeho bolo veselo, pretože sa jeho neter Martička išla vydávať. Jej nastávajúcim mal byť zeman Nitraj.

Príchod Turkov

Radosť zo svadby však prekazila správa o blížiacich sa tureckých vojskách. Mohli napadnúť nielen Nitriansky hrad, ale aj Hlohovec a Topoľčiansky hrad. Biskup musel ísť do Viedne a vzal neter so sebou.

Keď nasadala Martička do koča, Nitraj jej daroval tri poštové holuby. Symbolizovali ich lásku a každý týždeň mala vypustiť jedného holuba.

Nitraj ostal na hrade, aby ho bránil pred Turkami. Spomenul si na príhodu so starou Cigánkou, ktorá mu po čítaní z ruky predpovedala, že bude pánom najslávnejšieho a najstaršieho hradu.

Martička vypustila holubov zo Šintavy, Trnavy a Červeného kameňa, priniesli odkaz k Nitrajovi s vyznaním lásky. Mladý zeman jej však neodpovedal, pretože mal plné ruky práce s Turkami. Jazdili na koňoch okolo mesta niekoľko dní a zatiaľ nevystrelili na hrad. Novozámocký baša Gházi Hussein chcel dať Nitre slobodu, ak sa vzdajú.

Návrh bašu

Na nádvorie hradu sa dostal turecký vyzvedač a Nitrajovi predostrel ponuku od bašu. Chcel ho urobiť pánom hradu. V Nových Zámkoch bola vraj na svadbe bašovho synovca veštica a tá hovorila o Nitrajovi ako o pánovi hradu. Táto veštba sa podľa zemana spája s tou od Cigánky.

O polnoci sa otvorila hradná brána a dnu prenikli nepriatelia. Na druhé ráno viala na kostolnej veži turecká zástava a celá nitrianska hradná stráž bola zatvorená v pivniciach.

Bolo potrebné vyriešiť, čo spravia s cisárskymi a uhorskými vojakmi. Nitraj dal takmer všetkých sultánovi, nechal si zopár chlapov, aby mu mohli ťahať vodu. Vybral si jedného chlapa a chudobného zemana Poruba, ktorý sa niekedy uchádzal o ruku Martičky. Obaja boli uväznení na Vazulovej veži.

Správa o zrade Nitraja sa dostala k Martičke. Posol povedal, že sa každý deň preváža po Dolnom meste ako spoluveliteľ bašu. Sám Nitraj dal príkaz krajčírom, aby mu ušili generálsku tureckú rovnošatu.

Porážka Nitraja a Turkov

Na začiatku decembra napadlo veľa snehu a Nitru čakala tuhá zima. Na rieke bol ľad, rybári sotva niečo ulovili a aj to málo museli odovzdať Turkom. Zvierat bolo tiež málo.

Turci pílili na hrade nábytok, nechali ho iba v troch izbách – v Nitrajovej, bašovej a tretej, kde spávali bašove tanečnice. Nový pán hradu veľmi rýchlo zabudol na Martičku a vybral si z bašovho háremu čiernookú spoločníčku.

Nitraj bol veliteľom hradu 6 mesiacov. Za ten celý čas mu ťahal vodu zo studne Poruba a pracoval aj 12 hodín denne. Bol unavený, hladný a zle oblečený.

Jeden večer priniesli na hrad množstvo vína, ktorým sa posilnila aj turecká stráž. Boli opití a zaspali, čo využili Poruba so spoluväzňom. Keďže mali v ten večer opäť ťahať vodu zo studne, nemali na rukách putá. Vyzliekli stráž z tureckých šiat a sami si ich obliekli.

Nitraj sa v tom čase nachádzal mimo hradu a smeroval na Krušovce. Stretával sa tam s mladou Aničkou. Dostal však správu o príchode cisárskeho vojska do Nitry a ponáhľal sa späť.

Cisárske vojsko malo mnoho zbraní a delostrelcov. Z Nitry utiekol baša a Turci podpaľovali Dolné i Horné mesto. V bitke padlo približne 400 Turkov, no Nitraj medzi nimi nebol. Zradcu našli po troch dňoch utopeného v hradnej studni. Biskup sa vrátil do Nitry a Martička sa vydala za Porubu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X