Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Towfiqu barbhuiya jpqyfk7gb4w unsplash.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Unsplash
23. mája 2022 Správy NitraPR od Informačný servis

Pôžička bez dokladovania príjmu: Kto ju môže získať

Koronakríza mnohým prevetrala peňaženky, ale život ide ďalej. Aj napriek tomu, že účet zíva prázdnotou, občas treba opraviť auto alebo vymeniť starý spotrebič. Nie je nič horšie, ako tesne pred výplatou riešiť nečakaný výdavok. Ako a kto môže získať pôžičku rýchlo, bez zbytočného papierovania a bez dokladovania príjmu? Povieme si o tom v našom článku.

Pôžička bez dokladovania príjmu

Pôžička bez nutnosti dokladovania príjmu znamená pôžičku bez nutnosti overenia si informácie o príjme u zamestnávateľa. Väčšinou ide o menšie pôžičky, spravidla iba pár desiatok až stoviek eur. Ideálnymi sú napríklad vtedy, keď sa vám pokazí spotrebič, alebo riešite nedoplatok za bývanie.

Pri väčších pôžičkách sa väčšinou kontroluje aj úverový register. Neznamená to ale, že treba dokladovať i príjem. Banky si váš príjem dokážu overiť na základe kontroly vášho účtu. Okrem toho sa dá príjem skontrolovať aj prostredníctvom odvodov do Sociálnej poisťovne.

Pre získanie pôžičky na kúpu bytu alebo rodinného domu je treba splniť prísnejšie podmienky. Dokladovanie príjmu od zamestnávateľa je tak už zväčša nutnosťou.

Pôžičku bez dokladovania príjmu na nízku sumu môže získať v podstate každý, v niektorých nebankovkách aj nezamestnaný. V týchto prípadoch ale treba často aj ručiteľa. Dajte si však pozor, aby ste dokázali pôžičku splatiť. Prípadné úroky z omeškania či dokonca exekúcia sú veľmi nepríjemnou záležitosťou.

TIP

Informáciu, či sa daná banka, alebo nebankovka nachádza na zozname registrovaných subjektov finančného trhu si môžete overiť prostredníctvom webstránky NBS.

Kontokorentný úver

Ide o typ bankovej pôžičky, ktorá predstavuje najjednoduchšiu cestu, ako si rýchlo požičať. Kontokorentný úver znamená povolené prečerpanie finančných prostriedkov na účte – kombinácia vkladového a úverového účtu.

Jediné, čo treba urobiť, je požiadať banku o schválenie povoleného prečerpania. Môžete tak urobiť priamo na pobočke banky, ale aj z pohodlia domova prostredníctvom apky či internet bankingu. Samozrejme, treba splniť aj podmienky danej banky. Najčastejšie sú to:

  • vek nad 18 rokov,
  • zriadený bežný účet v danej banke,
  • pravidelný príjem na účet po určitú dobu,
  • ak navštívite pobočku banky, tak aj doklad totožnosti.

Po schválení bude váš kladný zostatok predstavovať bežný účet a záporný debet čerpanie kontokorentného úveru. Výška tohto prečerpania pritom závisí od podmienok jednotlivých bánk, pričom každá banka ich má nastavené inak.

V Raiffeisen banke môžete napríklad každý mesiac čerpať finančné prostriedky vo výške od 50 eur do 2 000 eur. Pokiaľ prečerpáte sumu nižšiu ako 50 eur, nemusíte platiť žiadny úrok. V Slovenskej sporiteľni je zase minimálna výška prečerpania 30 eur a maximálna až 5000 eur.

Pexels kindel media 6995136.jpg
Foto: Pexels

Nebanková pôžička

Pokiaľ vás banka zaradila do rizikovej skupiny žiadateľov o úver, tak nebankovky sú ďalšou možnosťou, ako získať pôžičku. Týka sa to najmä nezamestnaných, invalidných dôchodcov, ale aj mamičiek na materskej.

Pri nebankových pôžičkách je potrebné pamätať na to, že sú zamerané skôr na poskytovanie malých a rýchlych pôžičiek. V praxi to znamená vyššie úroky a kratšiu dobu splácania.

Ich výhodou ale je, že nebankovky sú ochotné zniesť aj vyššiu mieru rizika, preto si svojich klientov preveruju menej prísne ako banky. Samozrejme, týka sa to aj dokladovania príjmu.

Pri nebankových pôžičkách je veľmi dôležité preveriť si aj podmienky poskytnutia pôžičky. Napríklad, aké sú v danej nebankovke sankčné poplatky a ako koná v prípade nesplácania pôžičky. V súvislosti s tým sú veľmi dobrým pomocníkom referencie danej spoločnosti, ktoré si môžete vyhľadať na internete.

TIP

Jednotlivé ponuky úverov bez dokladovania príjmu si nezabudnite porovnať. Pamätajte, že pri výbere konkrétneho finančného produktu je najdôležitejšia jeho konečná cena – celkové náklady spojené s úverom. Túto informáciu vám napovie ročná percentuálna miera nákladov (RPMN).

Kolektívna pôžička (P2P pôžičky)

Ak vás odmietnu banky aj nebankové spoločnosti, ktoré majú platnú licenciu od NBS, ešte nie je nič stratené. Ďalšie v poradí sú kolektívne pôžičky, známe aj pod názvom peer-to-peer. Ide však o najrizikovejšiu možnosť, ako si požičať peniaze bez dokladovania príjmu.

Princípom kolektívneho požičiavania je trh, kde sú hlavnou komoditou peniaze. Na jednej strane sú ľudia, ktorí si chcú požičať a na strane druhej investori, ktorí chcú svoje peniaze výhodne zhodnotiť.

Investori si môžu vyberať, ktorým žiadateľom a za akých podmienok požičajú, prípadne to za nich môže urobiť portál automaticky. Na Slovensku je momentálne niekoľko takýchto finančných portálov. Nezabudnite ale na to, že čím rizikovejší žiadateľ, tým horšie podmienky na poskytnutie pôžičky.

Výhody a nevýhody P2P pôžičiek

  • najväčšia dostupnosť – môžete získať pôžičku, aj keď vás banky a nebankovky odmietnu,
  • najmenej prísne podmienky – stačí vám iba preukaz totožnosti a pravidelný príjem, ktorý môžete dokladovať napríklad výpisom z účtu,
  • online – pôžičku si vybavíte z pohodlia domova,
  • najvyššie úroky – horná hranica úrokov sa pohybuje až na úrovni 40 – 50 %.
Pexels karolina grabowska 4497591.jpg
Foto: Pexels

Záver

Pôžičku bez dokladovania príjmu môžete získať ako v bankách, tak aj v nebankovkách. Najjednoduchšiu cestu predstavuje kontokorentný úver. Ak vás však banka zaradila medzi rizikových žiadateľov o úver, je tu ešte možnosť nebankovky alebo kolektívnej pôžičky. Počítajte ale s vyššími úrokmi a kratšou dobou splácania.

Informačný servis

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X