Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vianočné trhy mestečko svatoplukovo namestie
Foto: NitraDeň.sk, PM
2. januára 2020 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Ohňostroj sa v Nitre nekonal. Hattasovci ho zakázali pre ochranu životného prostredia

Sviatky pokoja a mieru mali byť podľa vyjadrení mesta bez petárd.

Hoci ide na prvý pohľad o neškodnú zábavu, skrýva sa za ňou podstatne viac. Pre mnohých je takýto spôsob osláv neodmysliteľnou súčasťou najmä pri vítaní Nového roka.

Ohňostroje však ohrozujú zvieratá a to nielen domáce, ale hlavne tie divoké. „Pri úteku pred svetlom a explóziami sa môžu zraniť. Časté sú nárazy dezorientovaného vtáctva do prekážok alebo kolízie divokej zveri s autami,“ informovalo mesto.

Mesto vyzvalo ľudí, aby pyrotechniku počas Silvestra nepoužívali. Niektorí skutočne prišli na Svätoplukovo námestie len s prskavkami, iní využili aj pyrotechniku.

Na sociálnej sieti mesto vyzývalo obyvateľov oslávenie príchodu nového roka bez ohňostroja prostredníctvom udalosti. V tej označilo svoju účasť necelých 600 ľudí.

Tieto dôvody uvádzalo mesto v udalosti vytvorenej na sociálnej sieti:

  1. Ohrozuje zvieratá. Kto má domáceho miláčika, vie o tom svoje. Ešte viac sú ohrozené divoké zvieratá. Pri úteku pred svetlom a explóziami sa môžu zraniť. Časté sú nárazy dezorientovaného vtáctva do prekážok alebo kolízie divokej zveri s autami.
  2. Obsahuje nebezpečnú chémiu. Perchloráty sú látky, ktoré spôsobujú, okrem iného, zníženú funkciu štítnej žľazy. Vo vysokých koncentráciách sa nachádzajú pod továrňami na výrobu pyrotechniky, ale aj vo vode a v pôde v blízkosti odpaľovaných ohňostrojov. Delobuchy obsahujú celý kokteil chemikálií ako napríklad kovy (aj ťažké), ktoré tvoria farby a po dopade kontaminujú vodu a pôdu.
  3. Môžu spôsobiť zranenie alebo požiar.
  4. Majú negatívny dopad na životné prostredie. To, čo vyletí do vzduchu musí niekam spadnúť. Ide o odpad nielen fyzický, ale aj chemický, nebezpečný pre deti a zvieratá.
  5. Sú drahé. V priebehu pár minút vyhorí v domácom ohňostroji aj niekoľko stoviek eur. Mestské ohňostroje stoja tisíce eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X