Nové výstavy v Ponitrianskom múzeu: Venujú sa tvorbe Valentina Hrobu a Rokom bojov, obetí a nádejí
Jedna z výstav je pripravená pri príležitosti okrúhlych výročí významných momentov našej novodobej histórie a druhá zasa tvorbe maliara Valentina Horbu.
V Ponitrianskom múzeu uvidíte najnovšie výstavu pripravenú vďaka pomoci Nadácie Milana Rastislava Štefánika pod názvom Roky bojov, obetí a nádejí (1914 – 1920). Ide o putovnú výstavu k príležitosti okrúhlych výročí významných momentov našej novodobej histórie.
Výstava oboznamuje návštevníka s históriou vzniku prvého slobodného demokratického štátu, v ktorom sa slovenský národ stal prvýkrát v dejinách národom štátotvorným. Výstava je vhodným doplnením vyučovacieho predmetu dejepis na základných a stredných školách. Štruktúru výstavy charakterizujú názvy jednotlivých panelov:
- Prvá svetová vojna (1914 – 1918),
- Zahraničné akcie Slovákov a Čechov po vypuknutí prvej svetovej vojny,
- Vedenie nášho zahraničného odboja a druhy našich légií, Československá légia v Rusku, Československá légia vo Francúzsku, Československá légia v Taliansku, Významní Slováci v čs. légiách,
- Slováci v zahraničí aj doma v boji za samostatnosť,
- Významné dokumenty o budúcom československom štáte, 28. október – vznik Československej republiky (ČSR),
- Zápas o územnú suverenitu, o československé hranice a české pohraničie, vojna o Tešínsko a vojna na Slovensku,
- Zabudnutá (?) légia v Rusku,
- Osudy ČSR, prvého slobodného spoločného štátu Slovákov a Čechov a vznik Slovenskej republiky 1. 1. 1993,
- Vedúca osobnosť moderných slovenských dejín generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik,
- Štefánikov podiel v boji Čechov a Slovákov za slobodu v rokoch prvej svetovej vojny.
Ďalšou výstavou je tvorba českého maliara Valentin Horbu, ktorá sa v Ponitrianskom múzeu objaví už po druhýkrát. V roku 2022 upriamil svoju pozornosť na mesto Nitra a jeho dominanty. Od 8. 9. 2023 budeme mať možnosť vidieť jeho milovaný juhočeský kraj, predovšetkým rodné Prácheňsko.
Autor sa v práci orientuje najmä na juhočeskú krajinu a objekty nachádzajúce sa v nej. V jeho prácach sa najčastejšie stretávame s vidieckou architektúrou: typickými chalupami, kostolíkmi, malebnými uličkami, mestskými zákutiami a inými predmetmi, ktoré sú príznačné pre zobrazované prostredie.
Okrem vidieckej krajiny môžeme nájsť na obrazoch Valentina Horbu milé drobnosti (plyšový medvedík, balón, slnečník, šarkan, kojenecká fľaša, húpací koník…) i krehkých anjelov. Netrápi ho perspektíva, díva sa na mesto zdanlivo naivnými detskými očami a do prostredia zobrazeného na obrazoch vnáša drobné predmety, často majúce symbolický význam, alebo bytosti z rozprávok a sveta fantázie. Jeho obrazom nechýba komickosť a humor.
Zdanlivá neopodstatnenosť drobných predmetov na obrazoch mení ich celkový význam. Hoci nie sú zaľudnené, nepôsobia smutno. Na maliarovej palete prevládajú pastelové farby, ktoré evokujú jas a dobrú náladu, diváka vracajú do sveta detstva, harmónie, potešenia a malých každodenných radostí.
Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Čakanka, n. o., mediálnym partnerom výstavy je Nitraden.sk.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: