Nitrianskym archeológom sa podaril úžasný objav, v kraji našli rondely staré približne 7-tisíc rokov
Výskum novoobjavenej lokality sa začal v roku 2022 a bude pokračovať v ďalších rokoch.
Unikátny kultový objekt zo záveru mladšej doby kamennej objavili v roku 2022 archeológovia v katastri obce Podhájska v okrese Nové Zámky. Takzvané rondely v dávnej minulosti zrejme slúžili ako akési kalendáre. Prítomnosť rozsiahlych priekopových útvarov naznačili už prvé terénne prieskumy a štúdium leteckých snímkov.
„Podrobný geofyzikálny prieskum, vďaka ktorému je možné takpovediac pozrieť sa pod zem, priniesol v kombinácii s následným archeologickým výskumom obraz typického rondelu z obdobia okolo polovice 5. tisícročia pred Kristom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Matej Ruttkay.
Výskum lokality
Výskum novoobjavenej lokality v Podhájskej sa začal v roku 2022 a bude pokračovať v ďalších rokoch. Podieľajú sa na ňom vedci z Archeologického ústavu SAV a z Univerzity v nemeckom Kieli. Centrálnu časť objaveného kultového objektu tvorila takmer kruhová priekopa s priemerom približne 75 metrov a štyrmi vchodmi zhruba z každej svetovej strany.
Na ňu nadväzoval na vonkajšej strane systém ďalších priekop a palisád. Vznikla tak v pôdoryse takmer štvorcová štruktúra s mierne zaoblenými stenami a s vonkajším priemerom približne 130 krát 130 metrov.
„Môžeme povedať, že funkcia týchto objektov zatiaľ nie je jednoznačne vyriešená. Podľa jednej z paleo-astronomických teórií slúžili zrejme ako akési kalendáre. Vtedajším roľníkom pravdepodobne pomáhali s nastavením poľnohospodárskych cyklov,“ uviedol Ruttkay. Rondely sa tiež mohli využívať na špecifické obrady či zhromažďovanie obyvateľstva.
Domy nenašli
V rámci takýchto areálov sa nachádzajú domy len výnimočne a ani tu sa vo vnútornom priestore zatiaľ domy nenašli. Ruttkay poukázal na to, že zaujímavý je pohľad na rondely aj z hľadiska logistiky výstavby, množstva pracovnej sily a objemu dreva potrebného na ich výstavbu.
„Odhady rakúskych špecialistov na základe experimentálnych testov naznačujú, že podobný objekt muselo stavať 100 až 200 ľudí približne dva roky. A to si už vyžaduje jasnú organizáciu spoločnosti,“ podčiarkol Ruttkay.
Významné rondely
Rondely boli objavené na mnohých miestach Európy, azda najznámejším je anglický Stonehenge. Anglické rondely sú však o zhruba 2 000 rokov mladšie ako tie z centra Európy.
Na našom území je ich doložených vyše 50, a to predovšetkým na západnom Slovensku. Tie najvýznamnejšie sa nachádzajú vo Bučanoch, Svodíne, Ružindole – Borovej, Žlkovciach, v Nitrianskom Hrádku, v Cíferi – Páci, Golianove, Žitavciach, Kľačanoch, Lontove a Prašníku.
„Zaujímavá je v mnohých prípadoch zhoda v orientácii stredoeurópskych rondelov a britských ‚henge‘. Je isté, že sú to kultové objekty a museli tam prebiehať nejaké obrady, napríklad na jar v súvislosti s prebúdzaním nového života, s uctievaním Mesiaca a Slnka v kombinácii s poľnohospodárskymi termínmi,“ dodal Ruttkay.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: