Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
univerzita konstantína filozofa
Foto: ilustračné, UKF v Nitre
5. januára 2023 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianskym archeológom sa podaril úžasný objav, v kraji našli rondely staré približne 7-tisíc rokov

Výskum novoobjavenej lokality sa začal v roku 2022 a bude pokračovať v ďalších rokoch.

Unikátny kultový objekt zo záveru mladšej doby kamennej objavili v roku 2022 archeológovia v katastri obce Podhájska v okrese Nové Zámky. Takzvané rondely v dávnej minulosti zrejme slúžili ako akési kalendáre. Prítomnosť rozsiahlych priekopových útvarov naznačili už prvé terénne prieskumy a štúdium leteckých snímkov.

Podrobný geofyzikálny prieskum, vďaka ktorému je možné takpovediac pozrieť sa pod zem, priniesol v kombinácii s následným archeologickým výskumom obraz typického rondelu z obdobia okolo polovice 5. tisícročia pred Kristom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Matej Ruttkay.

Výskum lokality

Výskum novoobjavenej lokality v Podhájskej sa začal v roku 2022 a bude pokračovať v ďalších rokoch. Podieľajú sa na ňom vedci z Archeologického ústavu SAV a z Univerzity v nemeckom Kieli. Centrálnu časť objaveného kultového objektu tvorila takmer kruhová priekopa s priemerom približne 75 metrov a štyrmi vchodmi zhruba z každej svetovej strany.

Na ňu nadväzoval na vonkajšej strane systém ďalších priekop a palisád. Vznikla tak v pôdoryse takmer štvorcová štruktúra s mierne zaoblenými stenami a s vonkajším priemerom približne 130 krát 130 metrov.

Môžeme povedať, že funkcia týchto objektov zatiaľ nie je jednoznačne vyriešená. Podľa jednej z paleo-astronomických teórií slúžili zrejme ako akési kalendáre. Vtedajším roľníkom pravdepodobne pomáhali s nastavením poľnohospodárskych cyklov,“ uviedol Ruttkay. Rondely sa tiež mohli využívať na špecifické obrady či zhromažďovanie obyvateľstva.

Domy nenašli

V rámci takýchto areálov sa nachádzajú domy len výnimočne a ani tu sa vo vnútornom priestore zatiaľ domy nenašli. Ruttkay poukázal na to, že zaujímavý je pohľad na rondely aj z hľadiska logistiky výstavby, množstva pracovnej sily a objemu dreva potrebného na ich výstavbu.

Odhady rakúskych špecialistov na základe experimentálnych testov naznačujú, že podobný objekt muselo stavať 100 až 200 ľudí približne dva roky. A to si už vyžaduje jasnú organizáciu spoločnosti,“ podčiarkol Ruttkay.

Významné rondely

Rondely boli objavené na mnohých miestach Európy, azda najznámejším je anglický Stonehenge. Anglické rondely sú však o zhruba 2 000 rokov mladšie ako tie z centra Európy.

Na našom území je ich doložených vyše 50, a to predovšetkým na západnom Slovensku. Tie najvýznamnejšie sa nachádzajú vo Bučanoch, Svodíne, Ružindole – Borovej, Žlkovciach, v Nitrianskom Hrádku, v Cíferi – Páci, Golianove, Žitavciach, Kľačanoch, Lontove a Prašníku.

Zaujímavá je v mnohých prípadoch zhoda v orientácii stredoeurópskych rondelov a britských ‚henge‘. Je isté, že sú to kultové objekty a museli tam prebiehať nejaké obrady, napríklad na jar v súvislosti s prebúdzaním nového života, s uctievaním Mesiaca a Slnka v kombinácii s poľnohospodárskymi termínmi,“ dodal Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X