Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uaxactun_wiki.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: en.wikipedia.org
9. januára 2017 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nitrianski archeológovia skúmali mayské pyramídy v Guatemale

Pyramídy dávnych Mayov skúmali vedci z Archeologického ústavu v Nitre v stredoamerickej Guatemale. V Uaxactúne, ktoré bolo jedným z najvýznamnejších mayských miest, odkrývali tajuplnú históriu pyramíd.

Uaxactún sa nachádza sa priamo v pralese ďaleko od civilizácie, čo archeológom z Nitry značne sťažovalo prácu. Potenciálne nebezpečenstvo predstavovali jedovaté hady či nie práve najvyššia bezpečnosť, keďže v tejto oblasti obyvatelia bežne nosia pri sebe zbrane.

Mayské pyramídy mali v minulosti kultový a náboženský účel, využívali sa aj ako observatóriá a niektoré boli zrejme obytnými palácmi mayských elít. Svoju pozornosť výskumníci zamerali v roku 2016 na najväčšiu stavbu s pôdorysom 120 krát 120 metrov. „Odkryli sme 12 metrov úplne rovnej fasády, čo je pre mayské stavby pomerne netradičné,“ priblížil archeológ Matúš Melo z Archeologického ústavu v Nitre.

Medzi nálezmi dominovala keramika a veľké množstvo nástrojov z pazúrika a z obsidiánu. Pochádzajú z obdobia tretieho až druhého storočia pred naším letopočtom. „Spolupracovali sme s francúzskou konzervátorkou, pretože popri výskume sa tam pracuje rovno aj na konzervácii nájdených mayských masiek,“ doplnil Melo.

Výskum v Guatemale zastrešuje od roku 2009 Katedra porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a podieľa sa na ňom aj Slovenská technická univerzita. Archeologický ústav v Nitre sa na projekte zúčastnil v roku 2009 a do výskumnej skupiny sa vrátil v roku 2016. Výskum by mal pokračovať aj v tomto roku, ak sa naň podarí zohnať finančné prostriedky. „Guatemala je veľmi zaujímavý projekt a bol by som rád, keby sa v ňom pokračovalo aj v budúcnosti. Verím, že tie financie nájdeme,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.

Slovenskí výskumníci už v Guatemale našli mnohé významné nálezy. Veľký ohlas medzi mayológmi po celom svete zaznamenal najmä predmet z jadeitu v tvare žezla pokrytý mayskými hieroglyfmi, ktorý našli v roku 2015. V najbližšom období by mali nitrianski archeológovia robiť výskum aj v severnom Sudáne, v Číne, v Kuvajte a v Kazachstane. Zahraniční partneri ich oslovujú vďaka výbornému menu slovenskej archeológie vo svete.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X