Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra zs krcmeryho festival kultury.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra
2. júla 2024 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Nitrianska základná škola pripravila Festival Kultúry, búrali predsudky a vzájomne spoznávali zvyky

Festival Kultúry v Nitre spojil žiakov a učiteľov z rôznych škôl a kultúr, aby spoločne prekonali predsudky a diskrimináciu. V areáli ZŠ Krčméryho ožili slovenské, rómske a ukrajinské tradície cez workshopy, kvízy, spev a tanec. Prečítajte si, ako sa podarilo vytvoriť rešpektujúce prostredie plné vzájomného porozumenia a obohatenia.

Festival Kultúry sa uskutočnil 26. júna 2024 v areáli ZŠ Krčméryho v Nitre a prilákal žiakov, učiteľov a zástupcov partnerských organizácií z celého mesta. Na podujatí sa zúčastnilo 21 žiakov zo šiestich základných škôl, 22 žiakov z dvoch stredných škôl, 16 dospelých vrátane učiteľov a ďalších zástupcov organizácií, a samozrejme žiaci a pedagógovia ZŠ Krčméryho.

Zamestnanci a žiaci ZŠ Krčméryho sa aktívne podieľali na príprave festivalu – od organizácie aktivít na jednotlivých stanovištiach, až po pečenie a prípravu občerstvenia. Festival bol zameraný na spoznávanie slovenskej, rómskej a ukrajinskej kultúry, ktoré sú v škole najviac zastúpené, prostredníctvom workshopov, kvízov, gastronómie, spevu a tanca.

Zs krcmeryho festival kultury 1.jpg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra

V prvej časti festivalu sa návštevníci zúčastnili kvízov a workshopov o jednotlivých kultúrach. Mohli sa dozvedieť o úlohe vajdu v rómskej komunite, fungovaní rómskych súdov, alebo prečo sa na Ukrajine pri sviatku Ivana Kupalu pletú vence.

Na stanovištiach sa tiež preberali slovenské pamiatky zapísané v UNESCO, ktoré si mohli návštevníci pozrieť na slepej mape. Ďalšie aktivity zahŕňali tvorbu erbov symbolizujúcich spájanie kultúr a diskusie o citátoch známych osobností na tému kultúry.

Každé stanovište zastrešoval žiak zo ZŠ Krčméryho, ktorý si ho pripravil a viedol. V druhej časti festivalu predviedli žiaci tanečné vystúpenia a zaspievali piesne v slovenskom a rómskom jazyku. Ukrajinskú kultúru predstavili pedagógovia a žiaci Súkromného konzervatória v Nitre a SZUŠ H. Madariovej v Nitre prostredníctvom hudobného vystúpenia.

Zs krcmeryho festival kultury 2.jpeg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra

Projekt reagoval na problém diskriminácie a predsudkov a jeho cieľom bolo ukázať, že každá kultúra môže obohatiť spoločnosť, ak jej dokážeme porozumieť. Festival Kultúry mal za cieľ odbúrať predsudky voči rôznym pôvodom a kultúram, a ukázať, že kultúra nás má spájať, nie rozdeľovať.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nitrianskej komunitnej nadácie, UNICEF Slovensko a Mesta Nitra v rámci grantového programu Mladí nitrianski filantropi.

Zs krcmeryho festival kultury 3.jpeg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra

Zuzana Lukáčová zo ZŠ Krčméryho vyjadrila svoju hrdosť na žiakov, ktorí pripravili tento krásny projekt a úspešne ho zrealizovali. Festival Kultúry bol o spájaní ľudí z rôznych kultúr, vytváraní rešpektujúceho prostredia a vzájomnom porozumení a obohatení. Úspešnosť festivalu potvrdili pozitívne spätné väzby a vymieňanie kontaktov medzi žiakmi z rôznych kultúr.

Bez pochýb, je to jeden z najkrajších zážitkov. Ďakujem mojim kolegyniam a kolegom za veľkú pomoc pri prípravách a realizácii, taktiež mojim žiakom a žiačkam, ktorí sa dokázali spojiť a spraviť niečo pre druhých. Za podporu ďakujem Nitrianskej komunitnej nadácii, UNICEF Slovensko, Mestu Nitra a Súkromnému konzervatóriu Nitra,“ uviedla Lukáčová.

Zs krcmeryho festival kultury 2.jpg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra
Zs krcmeryho festival kultury 3.jpg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra
Zs krcmeryho festival kultury 4.jpeg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra
Zs krcmeryho festival kultury 1.jpeg
Foto: ZŠ Krčméryho 2, Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X