Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spu nitra dod.jpg
Foto: ilustračné, www.uniag.sk
10. júla 2020 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianska univerzita sa dostala medzi 24 nových nadnárodných vysokoškolských aliancií Európskej komisie

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre sa tak stala jednou z troch slovenských univerzít, ktoré sa stali súčasťou nadnárodných aliancií európskych univerzít.

Európska komisia (EK) vybrala 24 nových nadnárodných vysokoškolských aliancií, takzvaných európskych univerzít. Do troch z nich sa dostali aj slovenské univerzity.

Ide o Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, Technickú univerzitu v Košiciach a Univerzitu Komenského v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Tieto nadnárodné vysokoškolské aliancie môžu zvýšiť mobilitu študentov, cieľom je aj zvýšiť konkurencieschopnosť európskych univerzít vo svete.

Aliancie inštitúcií

Univerzity sa pripoja k prvým 17 alianciám inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktoré vybrali v roku 2019. Pomocou finančnej podpory z programov Erasmus+ a Horizont 2020 prispievajú tieto univerzity napríklad k zlepšeniu kvality, začlenenia, digitalizácie a atraktívnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania.

Spomedzi 62 žiadateľov bolo vybraných 24 nových európskych univerzít, ktoré zahŕňajú 165 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania z 26 členských štátov a ďalších krajín zúčastňujúcich sa na programe Erasmus+,“ priblížila Ludviková.

Prehĺbenie spolupráce

Európske univerzity by mali v rámci svojej aliancie prehĺbiť spoluprácu medzi svojimi inštitúciami, študentmi a zamestnancami. Tiež by mali spojiť fyzické a online zdroje, kurzy, odborné znalosti, údaje či infraštruktúru.

Vďaka užšej spolupráci dokážu lepšie reagovať na výzvy, ktorým čelia počas fázy obnovy i po jej skončení, a podporovať inkluzívnu ekologickú a digitálnu transformáciu v prospech svojich študentov a všetkých Európanov,“ poukázala Ludviková.

Európske univerzity

Prvých 41 európskych univerzít má celkovo k dispozícii rozpočet vo výške 287 miliónov eur. Jednotlivé aliancie dostanú z programu Erasmus+ päť miliónov eur a z programu Horizont 2020 dva milióny eur na tri roky na svoje plány a prípravu podmienok pre ďalšie inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v celej EÚ.

Iniciatívu „Európske univerzity“ navrhla EK vedúcim zástupcom Európskej únie pred sociálnym samitom v Göteborgu v novembri 2017. Návrh bol súčasť celkovej vízie vytvorenia európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X