Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Harapesova schlarmann.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na fotografii je pôvodná predstaviteľka Česka a Slovenska Eva Harapesová z ČR a nový predstaviteľ Samuel Schlarmann z SR.
14. júla 2017 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk

Nitran sa stal zástupcom Česka a Slovenska v rotariánskej Rotaract organizácii

Nitran Samuel Schlarmann sa stal predstaviteľom Českej a Slovenskej republiky (country representative) v neziskovej organizácii Rotaract, ktorá je súčasťou medzinárodnej organizácie Rotary.

Rotary je celosvetová organizácia zástupcov rôznych povolaní, ktorí uskutočňujú humanitárne a vzdelávacie projekty, podporujú vysoké etické zásady vo všetkých oblastiach života a napomáhajú vzájomnému porozumeniu a mieru vo svete. K rozvíjaniu týchto ideálov prispievajú svojou činnosťou Rotary kluby, združujúce rotariánov, ktorí prijali zásady a etický kódex Rotary.  Rotaract je organizáciou spájajúcou mladých ľudí v rámci Rotary.

Country representative Rotaractu je volený prezidentmi jednotlivých Rotaract klubov v Česku a na Slovensku. Funkčné obdobie je od júla 2017 na dva roky. Činnosťou predstaviteľa dištriktu je reprezentovať dištrikt, aktivity Rotaract klubov, komunikovať s členmi z iných krajín a rozvíjať spoločné medzinárodné aktivity s inými Rotaract klubmi.

Novozvolený country representative Samuel Schlarmann sa narodil v Nitre v roku 1989.  Keďže študoval v USA, Nemecku aj v Rakúsku, hovorí plynule anglicky a nemecky. V súčasnosti pôsobí v Bratislave ako výkonný riaditeľ mediálnej spoločnosti iSITA. Je expertom na digitálny marketing a dobrodružným cestovateľom.

Čo je to Rotary?

Rotary je celosvetová organizácia, ktorá združuje viac ako 1,2 milióna členov v 35-tisíc kluboch.

História Rotary sa začala písať 23. februára 1905, kedy bol v Chicagu založený prvý Rotary club na svete. Jeho zakladateľom a šíriteľom ideálov humanizmu bol Paul Harris. Ideály klubu sa začali šíriť do celého sveta, v kontinentálnej Európe bol prvý klub založený v roku 1920 v Madride. V našej provincii sa prvý Rotary club zrodil v Prahe v roku 1925.

Nasledovali mestá ako Bratislava, Brno, Karlove Vary či Plzeň. O dva roky neskôr mali kluby dostatok členov, aby mohlo byť Československo vyhlásené za dištrikt pod číslom 66.

V roku 1938 bolo rotariánske spoločenstvo zastúpené v 60 štátoch sveta, združilo 4 500 klubov a 187 000 členov. V danej dobe bolo Československo, čo sa týka počtu Rotary klubov (49) po Veľkej Británii a Francúzsku tretím najsilnejším štátom Európy a v pomere medzi počtom rotariánov (1297) a počtom obyvateľov krajiny dokonca z celosvetového pohľadu na mieste prvom.

Počas druhej svetovej vojny klub utrpel straty a dištrikt 66 po rozpade Československa skončil tiež. Po vojne sa začal opäť vzmáhať, túto iniciatívu však ukončili komunisti, ktorí sa dostali k moci.

K obnove došlo až po páde Železnej opony, zmenilo sa tiež číslo dištriktu. Už sa neoznačuje ako 66, ale ako dištrikt 2240.

Heslom rotariánov je Service above self, čo možno voľne preložiť ako Pomoc (služba) ostatným pred vlastným osobným záujmom. K najvýznamnejším a najznámejším projektom rotariánov patrí služba mládeži – organizovanie výmenných programov pre mladých ľudí, ktorí vďaka Rotary spoznávajú kultúry iných národov. Vlajkovou loďou rotariánskych programov je PolioPlus, ktorého zásluhou bola zlikvidovaná detská obrna v štátoch, kde sa táto zákerná choroba vyskytovala.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X