Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Filmy točené v Nitre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Youtube - koláž Nitradeň
29. októbra 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sknitra.eu, Youtube Diskusia()

Nitra a okolie v známej rozprávke či snímke podľa skutočnej udalosti: Ktoré filmy sa tu natáčili?

Prvý film sa natáčal v Nitre v 60. rokoch, posledný zatiaľ v roku 2019.

Ak patríte k milovníkom filmov, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré si môžete pustiť počas chladných jesenných dní. Ide o filmy, ktoré sa natáčali v Nitre a okolí.

V zozname si prídu na svoje mladšie i staršie ročníky a vyberať sa dá z rôznych žánrov. Niektoré staršie filmy upadli do zabudnutia, no vďaka dnešnému článku opäť na chvíľu ožijú. Niektoré filmy si môžete pozrieť cez odkaz na Youtube.

Tvár v okne

Poviedkový film sa natáčal ešte za čias Československa a trvá 96 minút. Vo filme vidieť zábery z Nitry a Trenčína, ktoré vznikali od 14. mája do 14. augusta 1963.

Zábery zachytávajú miesto, ktoré nájdeme pred panelákom na Svetlej ulici č. 5. Film vypovedá o živote ľudí v malom slovenskom meste a rieši ich každodenné radosti i starosti.

Vreckári

Dráma s prvkami krimi pochádza z roku 1967 a trvá 91 minút. Hovorí o smutnej realite a približuje prostredie, kedy sa z poctivého zlodejského remesla stala organizovaná firma.

Diváci uvidia vo filme viaceré scény natočené v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Natáčalo sa v exteriéri, na chodbách či v aule.

Šepkajúci fantóm

Tento film dlhý 95 minút videli diváci v roku 1975. Vedeli ste, že filmová scéna sa točila na nitrianskom zimnom štadióne? Filmovanie prebiehalo taktiež v Bratislave a Senci.

Poéma o svedomí

Československá dráma z roku 1978 sa taktiež natáčala v Nitre. Tvorcov filmu, ktorý trvá 135 minút, zaujalo nábrežie za hydrocentrálou.

Okrem mesta pod Zoborom zamieril štáb a herci do Bratislavy, Banskej Bystrice, Ledníc, Zvolena, Podbrezovej, Košíc či Liptovského Mikuláša.

Dobrí ľudia ešte žijú

V roku 1979 vznikla táto dráma, ktorá je zároveň aj seriálom. Tvoria ju tri diely dlhé 65 minút. Ide o zaujímavý triptych natočený podľa scenára dramatika Jána Soloviča.

V seriáli zachytili nitriansku železničnú stanicu. S natáčaním sa pokračovalo v Bratislave, Prahe i Trenčíne.

Okná dokorán

Opäť rodinný seriál z Československa, ktorý zaujal divákov možno aj vďaka zákutiam Nitry. V roku 1986 sa točilo v Priore na Štefánikovej triede či Chrenovskom moste.

Za mestskými múrmi: Kováč Juraj

Film z roku 2001 sa inšpiroval povesťou, ktorá hovorí o soche na Pribinovom námestí. Statočný kováč Juraj Corgoň, vedený láskou k dievčine i rodnému mestu, pomohol odvrátiť jeden z nebezpečných tureckých nájazdov na Nitru v 17. storočí.

Natáčanie sa uskutočnilo v skanzene Martin. Scény v Nitre vznikli pri Dražovskom kotolíku, na Pribinovom námestí a nechýba ani socha Corgoňa.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Ide o novšiu rozprávku, ktorá pritiahla do kín malých aj veľkých divákov v roku 2010. Natáčalo sa v Červenom Kláštore v Pieninách a na miestach, kde skutočný mních Cyprián žil a pôsobil.

Ďalšie scény vznikli v Nitre, Hronskom Beňadiku, Múzeu Kysuckej dediny, Pieninskom národnom parku či Tatranskom národnom parku.

Tacho

Scény tohto filmu vznikli na viacerých miestach Nitry. Na nitrianskom kúpalisku rozoberajú plán krádeže v kasíne Charlie a Dave. V iných záberoch vidieť vchod na oddelenie nitrianskej nemocnice, starú stodolu či čerpaciu stanicu.

Dej sa viaže na nitriansky hotel Zlatý Kľúčik či na penzión v Zbehoch. Diváci zahliadnu aj Dražovský kostolík. Keď dorazil štáb do Nitry, začali povodne a skomplikovali prvé dni natáčania.

Láska na vlásku

Videli ste túto rozprávku z roku 2014? O réžiu sa postarala Mariana Čengel Solčanská. Film sa nakrúcal 35 dní na viacerých lokalitách, aj na Nitrianskom hrade a Kostolíku sv. Michala v Dražovciach.

Rozprávka hovorí o kráľovstve, ktorého kráľ ochorie a princ Matej nechce prevziať zodpovednosť za panovnícke povinnosti. Po príchode veľvyslanca osmanského sultána nechá kráľ povolať benátsku princeznú Beatrix, aby sa svadbou s princom ich krajiny spojili.

Únos

Slovenská dráma sa natáčala vo viacerých lokalitách Nitrianskeho kraja. Filmári si vybrali Kalváriu a výpadovku na Dražovskej ulici, Štefánikovu triedu v časti pri VÚB i priľahlé schody vedúce z centra na Piaristickú ulicu.

Ide o drámu v rozsahu 98 minút z roku 2017. Prezidentovho syna za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a zavlečie do zahraničia.

Trhlina

Posledný film v Nitre sa točil v roku 2019. Tento horor vychádza zo skutočných udalostí o miznutí ľudí v pohorí Tribeč, o ktorých hovorí kniha Jozefa Kariku s rovnakým názvom.

Film sa natáčal v pohorí Tribeč, dedinách Štitáre, Zlatno, na Čiernom hrade, lúke pod Žibricou, v lesoch pri Borinke, Bratislave, v Nitre a tiež Brne. Časť snímky sa odohráva v areáli bývalých kasární pod Zoborom na Martinskom vrchu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X