Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uvz_chripka_2020.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.uvzsr.sk
30. septembra 2020 Zaujímavosti od Ján ŠutýTS, UVZ Diskusia()

Ako sa chrániť pred nachladnutím a chrípkou? Najúčinnejšie je očkovanie

Na chrípku môže ochorieť skutočne každý. Pokiaľ podceníte prevenciu, môže vám to výrazne skomplikovať zdravotný stav. Odborníci radia, že najúčinnejšou formou prevencie je dať sa zaočkovať.

Chrípka môže postihnúť kohokoľvek a závažné problémy s ňou súvisiace sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR). Komplikácie spojené s chrípkou často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť až ohrozenie zdravia. Medzi vysoko rizikové osoby patria zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, ľudia s chronickými ochoreniami a osoby s oslabenou imunitou.

Doplňte si vitamín C

Obranyschopnosť organizmu počas chrípkovej sezóny možno podporiť zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B – komplexu. Získame ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si z nej druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Najmä v zimnom období je vhodné dopĺňať vitamín C.

Vitamin_c.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Počas chrípkovej sezóny je mimoriadne dôležité dbať na čistotu rúk, treba si ich umývať čo najčastejšie (vrátane každého kýchnutia či zakašľania), a to teplou vodou a mydlom, v prípade núdze pomôžu aj dezinfekčné gély na alkoholovej báze. Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť rozšíreniu respiračných (rovnako ako hnačkových ochorení i žltačky typu A) infekcií. Netreba zabúdať na niekoľkominútové nárazové vetranie v miestnostiach. Počas chrípkovej sezóny odporúčame upratovanie „navlhko“ – vírus chrípky prežije v prachu v izbovej teplote i niekoľko dní.

Studená sprcha

Ako prevencia nachladnutia je výborná striedavá teplá a studená sprcha, alebo celkovo otužovanie.

Otužovanie je jedna z najlepších vecí, ktoré na posilnenie obranyschopnosti fakt fungujú. Pritom otužovať je možné dvoma spôsobmi – suchým a mokrým. Pri suchom spôsobe sa v chladnejšom počasí „nebabušíme“, obliekame sa primerane počasiu, aj trochu menej, a tak telo privykáme chladu.

Pri mokrom spôsobe používame studenú vodu – buď studenú sprchu (teplotu postupne znižujeme), alebo sa chodíme kúpať do jazera od konca augusta dvakrát týždenne počas jesene aj celej zimy. Takto to robím ja a moji priatelia a funguje to nádherne. Otužovanie

je cesta k tomu, aby ste počas roka nepotrebovali antibiotiká.

Pomáha aj lipový čas

Schovaním sa pod perinu sa pri prechladnutí zahrejeme, ale hlavne poležíme si a oddýchneme. Telo pri chorobe potrebuje oddych, aby dokázalo zmobilizovať vlastné sily na boj s prechladnutím. A lipový čaj? Nie nadarmo ho prezývajú „nektárom kráľov“. Lipový čaj má dokázateľne potopudný účinok. V jednej štúdii sa dokonca dokázalo, že po vypití lipového odvaru sa účastníci výskumu potili dvakrát viac.

Potením sa telo účinne ochladzuje, čo vedie k poklesu horúčky. Lipový čaj upokojuje podráždené sliznice, znižuje tvorbu hlienu v dýchacích cestách a uľahčuje vykašliavanie. Navyše dostatok tekutín je pri prechladnutí dôležitý, najmä pri horúčke.

Antioxidacný účinok cibule

Med je prírodný zázrak a cibuľa so svojim protibakteriálnym účinkom tiež. Skvelá kombinácia. Cibuľa je navyše bohatá na vitamíny B6, B9 a vitamín C, draslík a ďalšie dôležité minerály. Flavonoidy obsiahnuté v cibuli majú antioxidačný účinok, teda chránia bunky pred škodami, ktoré v nich napáchajú voľné radikály spôsobené vírusovou infekciou pri viróze.

Med.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Zázvor si zaslúži pozornosť

Ovocie je zdravé pre svoj vysoký obsah vitamínov a antioxidantov. Pri prechladnutí nám infekciu pomáha zvládnuť najmä vitamín C, ktorý má výnimočne pozitívny účinok na obranyschopnosť organizmu. Vitamín C je totiž nevyhnutný na správne fungovanie bielych a červených krviniek, ktoré zohrávajú v boji s infekciami rozhodujúcu úlohu. Človek si vitamín C nedokáže vytvoriť sám ako niektoré zvieratá, musí ho teda prijímať stravou.

Zázvor síce nepatrí k tradičným receptom našich starých mám, ale našu pozornosť si rozhodne zaslúži. Obsahuje prírodné oleje, z ktorých najdôležitejší je gingerol, ktorý má dokázaný silný protizápalový a antioxidačný účinok. Citrón s vysokým obsahom vitamínu C je jasný a zázračný med nesmie do tejto správnej kombinácie chýbať.

Zázračný slepačí vývar

Možno to na prvý pohľad znie ako hlúposť, no nie je. Slepačí vývar je bohatý na vitamíny a minerály, vrátane vápnika, fosforu, železa, či selénu. Obsahuje dokonca niektoré aminokyseliny, ktoré majú protizápalový účinok. Tieto aminokyseliny pôsobia najmä v črevách. Podľa najnovších výskumov je sliznica čreva najväčším imunitným orgánom v našom tele, preto sa o neho musíme starať.

Kuracia.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Prečo práve očkovanie?

Počas nastávajúcej chrípkovej sezóny je dôležité nepodceňovať preventívne opatrenia. Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie.

Očkovanie proti chrípke je najvhodnejšie podstúpiť v priebehu októbra a novembra – a to z dôvodu, aby sa v organizme stihla vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok proti tomuto ochoreniu ešte do začiatku zvýšenej aktivity chrípky. Organizmus si začína vytvárať ochranné protilátky proti vírusu chrípky asi po desiatich až štrnástich dňoch po očkovaní, ochrana trvá približne šesť mesiacov. Očkovanie proti chrípke je hradené z verejného zdravotného poistenia.

 „Ľudia neochorejú na chrípku ani na infekciu dýchacích ciest z dôvodu podania vakcíny proti chrípke. Očkovacie látky proti chrípke totiž obsahujú časti vírusov chrípky, ktoré samotné nie sú schopné vyvolať ochorenie. Dokážu však vyvolať tvorbu ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku chrípky, prípadne zmierňujú priebeh tohto ochorenia a znižujú jeho nepriaznivé dôsledky. Ide o neživú vakcínu. Očkovanie proti chrípke je najúčinnejší spôsob, ako znížiť cirkuláciu vírusu v populácii a ako redukovať počet chorých na chrípku, hospitalizovaných osôb a úmrtí zapríčinených komplikáciami po prekonaní ochorenia,“ hovorí hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Proti chrípke sa očkuje menej ako 5 % populácie

Slovensko dosahuje veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. V uplynulých rokoch bolo očkovaním proti chrípke chránených iba 4,4 % populácie Slovenska. Okrem vnímania chrípky ako banálneho ochorenia, či nedôvery v účinok očkovania proti chrípke, je jedným z dôvodov nízkej zaočkovanosti aj možný strach z vedľajších účinkov po očkovaní proti chrípke.

„Čo sa týka možných vedľajších účinkov po očkovaní proti chrípke, môžeme hovoriť o tzv. očakávaných reakciách, ktoré sa v súvislosti s podaním očkovacej látky už vyskytli a sú uvedené v príbalovom letáku pre užívateľa. Pri očkovaní proti chrípke to býva najčastejšie bolestivosť, začervenanie a zatvrdnutie miesta vpichu. Môže sa vyskytnúť aj zvýšená teplota, únava a bolesti svalov. Tieto reakcie spravidla odznejú do dvoch až troch dní. Ich frekvencia výskytu je rôzna, závisí to od individuálnej predispozície jednotlivca,“  podotýka hlavný hygienik SR.

Vakcina.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Očkovacia látka proti chrípke chráni len proti chrípke a nie proti chrípke podobným ochoreniam vyvolaným inými ako vírusmi chrípky (virózy). Pokiaľ človek dostane po očkovaní chrípku, je to možné v prípade, ak sa nakazil pred tým, ako si jeho organizmus stihol vytvoriť dostatočnú hladinu ochranných protilátok alebo ochorel na iné vírusové ochorenie. Je taktiež možné, že sa mohol nakaziť kmeňom vírusu chrípky, ktorý nebol súčasťou očkovacej látky. Vtedy očkovacia látka účinkuje čiastočne, no treba zdôrazniť, že nezanedbateľne zmierňuje priebeh ochorenia a znižuje jeho nepriaznivé dôsledky.

„Medzi verejnosťou je známy mýtus, že práve po očkovaní proti chrípke, osoba následne na chrípku ochorie. Treba zdôrazniť, že očkovanie proti chrípke je potrebné absolvovať v jesenných mesiacoch a osoba by nemala pociťovať žiadne príznaky začínajúcej virózy, alebo prechladnutia, t.j. bez teploty, bez bolestí hrdla a nádchy. V prípade, ak sa dá zaočkovať proti chrípke osoba s príznakmi prechladnutia alebo nádchy, je zrejmé, že toto ochorenie sa u nej rozvinie a teda hrozí, že očkovaná osoba ochorie skôr, než sa v organizme vytvoria ochranné protilátky.“ vysvetľuje Ján Mikas.

Fakty o očkovaní

  • Očkovanie proti chrípke je potrebné každý rokpretože chrípkový vírus podlieha genetickým zmenám – mutáciám. , Očkovacia látka proti chrípke sa tomu svojím zložením prispôsobuje pred začatím každej chrípkovej sezóny. Pozostáva z častí tých vírusov chrípky, ktoré najčastejšie cirkulovali v populácii v priebehu predchádzajúcej chrípkovej sezóny.
  • Zloženie očkovacej látky proti chrípke odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Cirkulácia vírusov chrípky sa sleduje počas celého roka. Jednotlivé krajiny, vrátane Slovenska zasielajú izolované vírusy chrípky na ďalšiu špecifikáciu a sledovanie do londýnskeho centra pre výskum chrípky spolupracujúceho so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Na základe týchto zistení potom WHO odporúča zloženie očkovacích látok proti chrípke pre nadchádzajúcu chrípkovú sezónu. Zvlášť pre severnú pologuľu a zvlášť pre južnú pologuľu. 
  • Na Slovensku monitoruje výskyt cirkulujúcich kmeňov vírusu chrípky Národné referenčné centrum pre chrípku so sídlom v ÚVZ SR (NRC) – identifikuje ich na úroveň typov, subtypov a variantov.

Nezabudnite na rúško

Všeobecné zásady prevencie vzduchom prenosných ochorení sú umývanie rúk, vyhýbanie sa kontaktu s infikovanými osobami, časté vetranie a nosenie rúška.

Foto ruska.jpeg
Foto: ilustračné, Vulkan Partizánske

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X