Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra galeria.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: nitrianskagaleria.sk - koláž NitraDen.sk
27. januára 2024 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nenechajte si ujsť komentovanú prehliadku Línia lesa v Nitrianskej galérii

Výstava Línia lesa nie je iba vizuálnym zážitkom, ale aj vzdelávacím priestorom, ktorý podnecuje k sebareflexii a posúdeniu nášho postoja k životnému prostrediu.

Aktuálna výstava v Nitrianskej galérii s názvom Línia lesa prináša pohľad na komplexnú problematiku klimatických zmien a ich vplyvu na prírodu. Deväť súčasných vizuálnych umelcov, od maľby až po video inštalácie, sa v rámci výstavy zaoberá témami zániku a vzniku života v kontexte s neustále sa meniacimi klimatickými podmienkami.

Najnovšie sa môžete tešiť na komentovanú prehliadku tejto výstavy v rámci cyklu Pinakotéma. Prevedie vás ňou kurátorka Dominika Chrzanová. Uskutoční sa v stredu 31. januára od 17.00 hod.

Výstava začína približne 10-tisíc rokov pred naším letopočtom, konkrétne v závere doby ľadovej, ako nám ich predstavujú diela Michala Machciníka. Michal Czinege vo svojej veľkoformátovej maľbe a inštalácii poukazuje na definitívny zánik určitých druhov rastlín, a alarmujúcu situáciu v prírode. Kreatívna dvojica Denis Kozerawski a Peter Kašpar prostredníctvom krátkeho filmu mapuje históriu lesa a príbeh jedného stromu na Slovensku, zdôrazňujúc náš súčasný postoj.

Helen Tóth sa vo svojich dielach venuje potulkám po lesnom prostredí a novým hybridným formám stromov. Maija Laurinen je fínska vizuálna umelkyňa, ktorá sa snaží preniesť do galérie pocit výmeny informácií a prúdenia životodarnej sily medzi prírodnými druhmi. Martin Piaček opúšťa lesné prostredie a presúva sa k ľudským obydliam, približujúc problematiku pestovateľstva a sadárstva v súčasných klimatických podmienkach.

Martin Bízik vytvára dielo otvárajúce témy znečistenia pôdy a vody, ako aj regulácie vodných tokov na území Slovenska. V záverečnej časti výstavy Jozef Suchoža kladie otázky o neistej budúcnosti lesov na Slovensku, prinesúc zároveň nádej na ich záchranu.

Výstava Línia lesa nie je iba vizuálnym zážitkom, ale aj vzdelávacím priestorom, ktorý podnecuje k sebareflexii a posúdeniu nášho postoja k životnému prostrediu. Zameriava sa na históriu krajiny, poznávanie vegetácie, a snaží sa priblížiť prírodu v jej rôznorodosti a kráse. Výstava potrvá od 1. decembra 2023 do 25. februára 2024 v Reprezentačných sálach.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X