Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
27. februára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nenechajte si ujsť cyklus prednášok Večery s archeológiou v Ponitrianskom múzeu

Nenechajte si ujsť už druhú prednášku z 8-dielneho cyklu Večery s archeológiou v múzeu.

Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (FF UKF) v Nitre pokračuje v prednáškovom koncepte, ktorý je tentokrát na tému archeológia. Nenechajte si ujsť už druhú prednášku z 8-dielneho cyklu Večery s archeológiou v múzeu s názvom Výskum na šachte Althandel. Doklad začiatkov parnej revolúcie v Európe.

Prednášajúci je Mgr. Matej Styk, PhD. a konať sa bude už vo štvrtok 2. marca 2023 o 17.00 hod. vo veľkej dvorane Ponitrianskeho múzea.

Cieľom tejto prednášky je predstaviť výsledky archeologického výskumu jedinečného objektu – Potterovho atmosférického parného stroja, ktorý slúžil na odčerpávanie vody. Návštevníci sa tiež dozvedia viac o rekonštrukcii vývojových fáz výstavby strojovne, technickej špecifikácii, existencii a postupnom zániku objektu, ako aj o vývoji lokality od 18. do 19. storočia.

Archeologický výskum Katedry archeológie FF UKF v Nitre vychádzal z projektu Banského múzea, zastrešeného mestom Nová Baňa. Jeho cieľom bolo potvrdiť ústie šachty Althandel a zachytiť pôvodné umiestnenie atmosférického stroja slúžiaceho na odčerpávanie vody.

Počas štyroch sezón boli kompletne odkryté zvyšky strojovne pri šachte Althandel v Novej Bani. Nimi sú kamenné základy strojovne s pozostatkami jej interiéru. Strojovňa mala rozmery základov 14,5 x 8 m a bola založená do svahovitého terénu. V rámci nej bolo objavené kúrenisko pozostávajúce z ústia vyloženého opracovanými blokmi, tehlového múru a kamennej obvodovej podlahy podopierajúcej prístupové drevené schodisko.

Existencia technickej pamiatky a miera jej zachovania predstavuje jedinečnú situáciu v priestore celej Európy. Cyklus prednášok organizuje múzeum v spolupráci s Katedrou archeológie FF UKF v Nitre každý druhý štvrtok do konca mája 2023.

Vecery s archeologiou v muzeu_kalendar.png
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre
Prednaska 2_titulny.jpg
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X