Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domov divadlo andreja bagara premiera inscenacia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.dab.sk
24. mája 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Ne-hrdina v chaose 90. rokov: Inscenácia Domov vás v závere sezóny dostane absurdným humorom

Inscenácia Domov s jemným absurdným humorom vyrozpráva príbeh o nenápadnom osude a neschopnosti adaptovať sa na meniaci sa svet 90. rokov uplynulého storočia. Ide o divadelný sitcom, ktorý prináša povedomé postavy riešiace povedomé problémy s úsmevnými situáciami, ktoré však nesú i trpkú príchuť zlyhania.

Divadlo Andreja Bagara pripravuje novú inscenáciu. Inscenácia Domov je súčasťou aktuálnej sezóny v DAB, ktorá dostala názov Krehká identita. Jej tvorcovia pri vytváraní nechceli obísť ani obdobie po Nežnej revolúcii a po roku 1993, ktoré do veľkej miery formovalo to, ako naša spoločnosť funguje dnes. Premiéra inscenácie Domov sa v štúdiu DAB uskutoční 9. júna.

„Domov Máriusa Kopcsaya je pozoruhodné literárne dielo, ktoré ocenila literárna kritika aj široká verejnosť. Chceli sme priniesť jeho svojský humor a divákom sprostredkovať jeho knihu po prvýkrát v divadelnej podobe. Témy, s ktorými Kopcsay narába, sú blízke komukoľvek. Ide o vzťahy, o jednotlivca v súkolesí spoločenských okolností. Zaujímavosťou je, že pri príležitosti premiéry našej inscenácie vydavateľ Koloman Kertész Bagala pripravil aj dotlač knihy, ktorá bola dlhodobo vypredaná, a na obálke je použitý vizuál našej inscenácie,“ pripomenula dramaturgička Martina Mašlárová.

Nová životná situácia

Inscenácia rozpráva príbeh cez hlavného hrdinu, ktorý je vlastne akýmsi „ne-hrdinom“. Príbehom sa odvíja jeho pohodlný a neveľmi zaujímavý život. Pracuje ako novinár na voľnej nohe, keď sa jeho život odrazu obráti naruby.

Zmena nastane, keď ho manželka donúti presťahovať sa z bytu na periférii do bytu v centre mesta. Je to úplne iný život, než aký by si predstavoval a táto jeho životná situácia svojsky zrkadlí éru deväťdesiatich rokov, v ktorej sa dej odohráva.

Veľká spoločenská zmena

Cez jeho osud je zobrazená aj veľká spoločenská zmena, na ktorú mnohí neboli pripravení a nedokázali ju využiť ako príležitosť, preto dnes v nemalej časti spoločnosti vidíme skepsu a dezilúziu z toho, čo transformácia priniesla.

Je to obyčajný ,človek-milión‘, ktorý nerozumie podnikaniu, nedokáže splácať hypotéku a bojí sa civilizačných chorôb. A okolo neho sa pohybuje spektrum ďalších smiešnych figúrok, ktoré mu v jeho vnútornom zmätku veľmi nepomáhajú – frustrovaná manželka, kamarát – kšeftár, kamarát – filozof, polohysterická matka, ale aj čudná realitná agentka a bezdomovec – biznisman,“ povedala o inscenácii Domov dramaturgička Martina Mašlárová.

Tvorcovia si inscenáciu pracovne žánrovo označili ako divadelný sitcom. „Nie je to celkom presné, ale rôzne podoby humoru sú významnou súčasťou nášho Domova. Diváci sa môžu tešiť na príbeh, v ktorom uvidia povedomé charaktery, ktoré riešia povedomé problémy. Ich konanie je úsmevné, ale má aj pachuť zlyhania. A nemôže zaň nikto, ale trochu zaň môžeme všetci,“ uviedla Martina Mašlárová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X