Na strojárskom veľtrhu v Nitre sa prezentovalo 400 vystavovateľov
Nitra 23. mája – Približne 400 vystavovateľov z viacerých európskych i zámorských krajín sa prezentovalo na 21. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu, ktorý sa dnes končí na výstavisku v Nitre. Jeho súčasťou bolo šesť tematických výstav, Eurowelding, CAST-EX, Chemplast, EMA, Techfórum a Electron. Vystavovatelia predstavili na veľtrhu niekoľko noviniek. Hodnotiteľská komisia zložená z odborníkov z oblasti strojárskeho priemyslu ocenila najlepšie exponáty Cenou veľtrhu. Získali ju CSM Tisovec, a. s., za univerzálne prevádzkové vozidlo R3000, Strojnícka fakulta STUBA Bratislava za elektrickú formulu SAE a Verejno-prospešný podnik Jelenec za orezávaciu kotúčovú pílu PRO-SAW.
Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský ocenil počas veľtrhu Inovatívny čin roka 2013. Ocenenie získalo päť inovatívnych projektov. „Treba podchytiť inovačný rozvoj, ktorý v súčasnom období nadobúda na dôležitosti. Budúcnosť priemyslu na Slovensku vidím predovšetkým v rozvoji podnikov cestou ich inovačných aktivít,“ povedal Malatinský.
Generálny riaditeľ sekcie stratégie Ministerstva hospodárstva SR Ivan Pešout zhodnotil počas veľtrhu vývoj strojárskeho odvetvia. Posledné štatistické údaje sú podľa neho mierne optimistické. „Tržby v tomto výrobnom sektore medziročne vzrástli o 6,6 %, vo výrobe strojov inde nezaradených o 15,6 % a vo výrobe kovových konštrukcií o 7,6 %. Vo všetkých troch sektoroch tvoriacich slovenské strojárstvo stúpol počet zamestnancov o 2,3 %, čím výrazne prispeli k tvorbe slovenského hrubého domáceho produktu. Ten v stálych cenách vzrástol o 0,9 %,“ zhodnotil Pešout. Pre budúcnosť a vývoj odvetvia však podľa jeho slov nie sú ani tak dôležité minulé čísla, ako podmienky pre ďalší rozvoj. Pri ňom bude potrebné zamerať sa na zvyšovanie inovačného potenciálu vedecko-výskumnej základne a jej lepšieho prepojenia s priemyselnou praxou, na znižovanie materiálovej a energetickej náročnosti ekonomiky a na minimalizáciu nepriaznivých vplyvov produkcie na životné prostredie.
Minister Malatinský pripomenul, že Slovensko dokázalo za posledný rok v exporte dosiahnuť 4,3 miliardy eur prebytkov, čo je historicky najvyšší výsledok, ktorý sa v tomto parametri podarilo dosiahnuť. Analýza nadnárodnej spoločnosti Coface Slovensko však poukázala na nedostatočné zabezpečenie úhrad odberateľov a príliv lacných a menej kvalitných výrobkov. Slovenské strojárstvo dnes zamestnáva približne 12 % z celkového počtu obyvateľov krajiny. Je kľúčovým odvetvím priemyslu na Slovensku aj z hľadiska výroby, keď sa na celkovej priemyselnej produkcii podieľa až 45 %. „No vzhľadom na silnú exportnú orientáciu na západné trhy bol strojársky sektor na Slovensku najviac poznačený globálnou hospodárskou krízou. A to nielen poklesom tržieb, ale aj stratami z dôvodu oneskorených platieb, neplatenia alebo insolvencie odberateľov,“ konštatoval obchodný riaditeľ Coface Slovensko Zoltán Makai.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: