Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
opatrenia koronavírus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. mája 2020 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Na otvorenie materských škôl sa pripravuje aj Nitra, otvorila centrum pre rodičov pracujúcich v prvej línii

Radnica otvorila centrum pre rodičov pracujúcich v prvej línii, môžu sem dať svoje deti.

Mesto sa pripravuje na spustenie materských škôl a prvého stupňa základných skôl. Radnica už tvorila centrum pre rodičov, ktorí pracujú ako lekári, vojaci, policajti, zdravotné sestry či hasiči, ale aj ďalšie profesie v prvej línii.

Zriaďujeme ho v Materskej škole Párovská pre deti od troch do šiestich rokov a v školskom klube detí ZŠ Tulipánová pre deti od  šiestich do jedenástich rokov. Centrum sme otvorili v pondelok,“  uviedol odbor školstva, mládeže a športu mestského úradu.

Ako uviedla vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mária Orságová: „Priestory sú pripravené, je zabezpečené stravovanie. Variť sa bude v Materskej škole Párovská a v obedároch, ktoré sme stiahli zo Základnej školy Krčméryho, ktorá varí pre celiatikov. Voziť ich budeme na ZŠ Tulipánová.“

Spresnenie podmienok

Hlavný hygienik SR Ján Mikas má ešte spresniť podmienky a opatrenia pre prevádzku zariadení. „V pláne je aj doplnenie organizácie chodu materských počas mimoriadnej situácie podľa rozhodnutia hlavného hygienika, opätovné vydezinfikovanie všetkých priestorov a všetkých pracovných pomôcok, bezdotykových teplomerov a dezinfekčných a ochranných prostriedkov pre zamestnancov,“ povedal nitriansky hovorca a vedúci odboru komunikácie a propagácie Tomáš Holúbek.

Mesto však informovalo, že predbežne budú otvorené dve oddelenia materských škôl a jedno oddelenie školského klubu detí. „Podmienkou prijatia dieťaťa do zariadenia je čestné prehlásenie o zdravotnom stave dieťaťa, tzv. vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia, ktoré musí obsahovať informácie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky akútneho prenosného ochorenia a v rodine dieťaťa nemá žiadny člen nariadenú karanténu. Do zariadenia pre deti a mládež môže byť prijaté len zdravé dieťa,“ spresňuje regionálna hygienička Katarína Tináková.

Prísne opatrenia

Vstup do zariadení nebudú mať rodičia povolený a aj proces preberania detí bude sprevádzaný prísnymi opatreniami. Učiteľka si deti prevezme pri prvom vstupe do budovy, v ktorej bude umiestnená skupina, v ktorej škôlkar je.

Taktiež všetky deti budú mať pri vstupe ochranné rúško či iné prekrytie horných dýchacích ciest. Rodičia musia priniesť aj čestné prehlásenie, náhradné oblečenie a náhradné rúška. Súčasťou opatrení je aj dôkladné dodržiavanie hygienických a mimoriadnych opatrení, a tiež meranie teploty pri vstupe.

„Platia aj prísne opatrenia v jedálni, pri prevoze a vydávaní stravy. Každá skupina detí v rámci popoludňajšieho spánku spí len s tými škôlkarmi, s ktorými je v skupine počas dňa. Deti v škôlke a vo vonkajších priestoroch areálu ale rúška nosiť nemusia,doplnil Andrej Jančovič z mestského úradu.

Kompletné opatrenia nájdete na stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Nitra tu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X