Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
image006
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
16. februára 2015 Správy Nitra od NitraDen.skZoborský skrášľovací spolok Zoborský skrášľovací spolok

Na jar sa začne konzervácia kláštorného Kostola sv. Jozefa na Zobore

Konzervovanie ruiny kláštorného Kostola sv. Jozefa na Zobore sa začne na jar tohto roka. Kostol je súčasťou areálu Zoborského kláštora, situovaný je v centre kláštorného komplexu. O záchranu celého areálu sa už niekoľko rokov usilujú členovia Zoborského skrášľovacieho spolku. „Na rekonštrukciu kostola poskytlo mesto Nitra dotáciu z mestského rozpočtu, ďalšie financie by sme mali získať na základe predloženého projektu z ministerstva kultúry,“ povedal predseda spolku Ján Kratochvíl.

Obnova celého areálu Zoborského kláštora sa mala realizovať v šiestich etapách, konzervácia ruín kláštorného kostola je prvou z nich. Celkové náklady na rekonštrukciu areálu sú vyčíslené na takmer 910.000 eur. Náklady na prvú etapu, pozostávajúcu z prípravy konzervácie ruín kostola, stabilizácie a samotnej konzervácie ruín a úprav okolia vrátane oplotenia areálu, by mali dosiahnuť celkovo 126.000 eur. Cieľom projektu záchrany celého komplexu je ukončiť a odovzdať areál verejnosti v roku 2024.

image004

Zoborský kláštor je historicky najstarším známym kláštorom na Slovensku. Podľa historikov vznikol najneskôr v roku 880, Benediktínsky kláštor sv. Hipolyta plnil dôležitú funkciu jedného z centier duchovného, verejnoprávneho a kultúrneho života v Uhorsku. Mnísi tu pôsobili až do roku 1468, kedy pápež pridelil všetky majetky Zoborského opátstva biskupstvu. Kláštor zostal opustený na 150 rokov.

image012

V roku 1691 získal biskup Blažej Jaklin povolenie postaviť nový Kláštor sv. Jozefa pre kamaldulský mníšsky rád. V roku 1782 cisár Jozef II. zrušil Zoborský kláštor. Budova ďalej slúžila ako manufaktúra na výrobu súkna, klimatické kúpele, kláštorný hostinec. V rokoch 1937 až 1950 tu pôsobila rehoľa verbistov, ktorých sem povolal biskup Karol Kmeťko. V júli 1953 areál kláštora prebral rezort zdravotníctva a bol tu zriadený liečebný ústav pre liečbu respiračných chorôb, dnes Špecializovaná nemocnica sv. Svorada. V jej areáli sa nachádzajú pozostatky kláštora.

image005

Kláštorný Kostol sv. Jozefa je jednou z najvzácnejších súčastí kláštorného komplexu. Uskutočnil sa v ňom čiastkový archeologický výskum aj architektonický a historický výskum nadzemných konštrukcií. Nad úrovňou terénu sa v ňom zachovalo murivo do úrovne zhruba šesť metrov, z jeho konštrukcií sú viditeľné zvyšky presbytéria. Samotná kostolná loď je zasypaná sutinami. Na príprave revitalizácie celého areálu sa spolupodieľajú Špecializovaná nemocnica sv. Svorada ako vlastník areálu, Zoborský skrášľovací spolok, Archeologický ústav SAV, Krajský pamiatkový úrad v Nitre, mesto Nitra a Biskupstvo Nitra, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre. Študenti Katedry záhradnej a krajinnej architektúry SPU v Nitre navrhli aj vizuál celého areálu po revitalizácii.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X