Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-11-25_9-22-38
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
30. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ján Kratochvíl

Na jar budúceho roka sa má začať obnova Zoborského kláštora

V akom rozsahu, záleží na množstve získaných finančných prostriedkov

Na jar budúceho roka sa má začať s konzervovaním a reštaurovaním ruiny kláštorného Kostola svätého Jozefa v Nitre. Informoval o tom zakladajúci člen Zoborského skrášľovacieho spolku Imrich Točka. „Jedno z najzaujímavejších a zároveň zabudnutých miest Zobora je Zoborský kláštor. Po dvojročnom vybavovaní dokumentov, na jar začneme s konzerváciou a reštaurovaním ruiny kláštorného Kostola svätého Jozefa,“ uviedol Točka po rokovaní Mestského zastupiteľstva, na ktorom bola poslancom prezentovaná informatívna správa o stave tejto Národnej kultúrnej pamiatky.

Práce sú rozdelené do viacerých etáp. V akom rozsahu sa uskutočnia, záleží na množstve získaných finančných prostriedkov. Nemocnica svätého Svorada na Zobore, v ktorej areáli sa nachádzajú ruiny kláštora, v spolupráci so Zoborským skrášľovacím spolkom, predložila žiadosť o dotáciu na rok 2015 na Mestský úrad. Zároveň sa dokončuje žiadosť o grant na Ministerstvo kultúry.

Za účelom obnovy kláštora bola vytvorená pracovná skupina, zložená zo zástupcov Mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja, Biskupského úradu, Nemocnice svätého Svorada, Krajskej pamiatkovej správy, Archeologického ústavu SAV a Zoborského skrášľovacieho spolku.

Vzhľadom na mimoriadny historický význam lokality, bude v krátkom čase Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky vyhlásený celý areál Zoborského kláštora za kultúrnu pamiatku. V súčasnosti je ňou len hlavná kláštorná budova a ruina Kostola svätého Jozefa. Popri reštauračných prácach sa bude v areáli uskutočňovať aj doteraz nerealizovaný archeologický výskum. Archeológov láka hlavne benediktínsky kláštor svätého Hypolita. Ten postavili v deviatom storočí za čias Veľkej Moravy a podľa legendy je tam pochovaný kráľ Svätopluk.

Ako bude v budúcnosti kláštor vyzerať ešte nie je jasné. Napríklad študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vytvorili návrh sadovnícko – architektonického riešenia areálu. Ich víziou je vytvoriť areál, ktorý poskytne verejnosti informácie o význame kláštora s využitím interaktívnych pomôcok. Súčasne by mal poskytovať možnosť príjemnej prechádzky v prostredí parku, vytvorenom medzi zakonzervovanými ruinami.

Predstavitelia Zoborského skrášľovacieho spolku privítajú každú iniciatívu občanov pri obnove kláštora. „Vyzývam obyvateľov našej Nitry, aby svojou troškou prispeli k realizácii tohto záslužného diela. Vítané sú všetky druhy pomoci,“ prizval občanov k spolupráci Točka.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X