Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra zaplavy povodne riesenie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com - koláž NitraDen.sk
27. júna 2024 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mesto čelí bezprecedentným škodám: Na odstraňovaní následkov po extrémnej búrke pracujú aj externé firmy

Nitra čelí bezprecedentným povodňovým škodám po mimoriadnej búrke, ktorá priniesla vyše 100 milimetrov zrážok v priebehu len niekoľkých hodín. Mestský úrad a ďalšie zložky intenzívne pracujú na riešení následkov, zatiaľ čo obyvateľov vyzývajú na zvýšenú opatrnosť.

Nitra sa ocitla pod vodou po nevídanej búrke, ktorá zasiahla mesto v stredu 26. júna v popoludňajších hodinách a pokračovala až do noci. Mesto zasiahli prívalové dažde, ktoré priniesli viac ako 100 milimetrov zrážok, čo je obrovský objem dažďovej vody za tak krátky čas.

Na odstraňovaní a riešení situácie spolupracujú pracovníci mestského úradu, Strediska mestských služieb, odboru životného prostredia a investičného rozvoja, spolu s mestskými policajtmi a ďalšími zložkami. Všetci sú od včera v teréne, mapujú a postupne odstraňujú škody.

Najväčšie škody sú v okolí hlavnej križovatky Štefánikova – Štúrova, kde voda vyrazila asfalt a muselo sa tak pristúpiť k uzavretiu niekoľkých jazdných pruhov. Základná škola kniežaťa Pribinu bola najviac postihnutá spomedzi všetkých mestských škôl. Voda tu spôsobila prerazenie kanalizácie, ktorá zaplavila jej priestory.

Záplavy postihli aj parky, pričom Nový park je celý pod vodou a časť detského ihriska v Starom parku musela byť uzavretá. Opäť sa pod vodou ocitla aj strojovňa na kúpalisku, ktorá bola vytopená už aj počas minulého týždňa. Rovnako boli zatopené aj kultúrne domy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kanalizačný systém mesta nebol schopný spracovať obrovský objem vody, čo viedlo k jeho preťaženiu a následným záplavám. Do 21.00 hod. napadlo v meste až 86 milimetrov zrážok a cez noc toto číslo prekročilo 100 milimetrov.

Vysoká vlhkosť tiež spôsobila, že stromy v meste sú nasiaknuté vodou a čelia tak zvýšenej záťaži. Ich konáre môžu praskať a lámať sa. Z tohto dôvodu mestský úrad apeluje na obyvateľov, aby boli opatrní pri prechádzaní pod veľkými a starými stromami.

Preventívne bol zakázaný vstup do všetkých mestských parkov a cintorínov. Zákaz platí pre všetky cintoríny v meste a výnimka sa vzťahuje momentálne len na pohreby, pričom mesto apeluje na zvýšenú opatrnosť.

Ako uvádza mesto, má v teréne všetkých kompetentných pracovníkov, zapojili aj externú pomoc. Stále prebieha monitoring stavu zelene a rozbehli sa už aj prvé práve na opravách a odstraňovaní škôd. Záchranné zložky rovnako asistujú počas odstraňovaní škôd. Polícia riadi premávku a rovnako vyzýva k opatrnosti a ostražitosti na cestách aj všade v meste.

Mesto tiež pripomína, že všetky aktuality bude prinášať postupne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X