Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedec roka 2022 oceneni.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na obrázku zľava: Ing. Michal Májek, Dr. rer. nat., doc. Ing. Vladimír Cviklovič, PhD., prof. Ing. Mária Bieliková, PhD., manželka prof. RNDr. Martina Škovieru, PhD. a doc. Ing. Marek Vrabeľ, PhD. Foto: CVTI SR
17. mája 2023 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Medzi laureátmi ocenenia osobností slovenskej vedy je aj vedec z Nitry, pôsobí na SPU

Ocenenie získal za významný prínos v riadiacich a navigačných algoritmoch pre oblasť autonómnej mobilnej robotiky pretavený do dvoch funkčných prototypov autonómnych mobilných robotov.

Laureáti ocenenia Vedec roka 2022 sú už známi. Päť výnimočných slovenských osobností pôsobí v oblasti matematiky, techniky, chémie, strojárskych technológií, informatiky a umelej inteligencie. Informuje o tom v tlačovej správe Odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, ktoré nad podujatím prevzalo záštitu.

Už 26. ročník podujatia sa uskutočnil v utorok v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Jeho cieľom je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

Hodnotiaca komisia

Vyhlasovateľmi ocenenia sú Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR, Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS). Hodnotiaca komisia, ktorú tvorili zástupcovia vyhlasovateľov podujatia, vyberala laureátov spomedzi 62 nominovaných vedeckých osobností. Ocenenia za významné dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku sa odovzdávali v piatich kategóriách.

Centrum vedecko-technických informácií dlhodobo nielen propaguje a popularizuje vedu, techniku, výskum a inovácie odbornej i laickej verejnosti, ale výraznou mierou sa podieľa aj na presadzovaní princípov otvorenej vedy a otvoreného prístupu k vede,“ uviedol generálny riaditeľ CVTI Ján Kyselovič, ktorý ešte dodal, že centrum svojimi aktivitami neustále zlepšuje vnímanie vedy a techniky a ich významu v rámci celej spoločnosti.

Dostali sme množstvo nominácií a na základe toho môžem konštatovať, že máme na Slovensku zanietené vedkyne a vedcov, ktorí dosahujú vo svojich odboroch významné výsledky,“ povedal predseda hodnotiacej komisie Peter Samuely.

Ocenení vedci

V jednotlivých kategóriách získali ocenenie za rok 2022 tieto osobnosti:

  • Kategória Vedec roka: Martin Škoviera, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK v Bratislave. Ocenenie získal za použitie inovatívnych matematických metód a publikovanie prelomových výsledkov o niekoľkých dôležitých a dlhodobo otvorených hypotézach týkajúcich sa cyklov a pokrytí v teórii grafov.
  • Kategória Mladý vedecký pracovník: Michal Májek, Prírodovedecká fakulta, UK v Bratislave. Ocenenie získal za významné medzinárodné uznanie a potenciálny prínos výskumu v oblasti chemickej katalýzy s piezoelektrickými materiálmi.
  • Kategória Inovátor roka: Vladimír Cviklovič, Technická fakulta, SPU v Nitre. Ocenenie získal za významný prínos v riadiacich a navigačných algoritmoch pre oblasť autonómnej mobilnej robotiky pretavený do dvoch funkčných prototypov autonómnych mobilných robotov.
  • Kategória Technológ roka: Marek Vrabeľ, Strojnícka fakulta, TU v Košiciach. Ocenenie získal za zabezpečenie komplexnej technologickej prípravy výroby a samotnej výroby jedinečných dielcov pre letecký, vesmírny a jadrový priemysel.
  • Kategória Osobnosť medzinárodnej spolupráce: Mária Bieliková, Kempelenov inštitút inteligentných technológií. Ocenenie získala za jedinečný prínos k rozvoju a zviditeľneniu slovenskej vedy na medzinárodnej úrovni v oblasti umelej inteligencie, zapájanie sa do vedeckých projektov Horizontu Európa a založenie Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií s medzinárodným presahom.

Verím, že aj v budúcnosti budeme pre odbornú verejnosť rovnocenným partnerom, ktorý neustále reflektuje na aktuálne riešené potreby našej spoločnosti,“ doplnil generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič a dodal, že sa budú zaoberať aj otázkou rodovej rovnosti a jej riešenia v spoločenskej praxi či potrebou riešenia otázky etického správania sa vo vede a výskume.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X