Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
medvedica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
17. júla 2023 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Medvede ohrozujú ľudí, medvedica s mláďatami sa objavila tento rok aj v Nitrianskom kraji

Slováci hlásia výskyt medveďov z viacerých lokalít. Medvede sa túlajú blízko sídlisk a rodinných domov.

Niekoľko krajov na Slovensku každý rok bojuje s výskytom medveďov. Obyvatelia niektorých obcí musia byť rok čo rok v pozore, aj keď idú len po ulici či na prechádzku so psom.

Medvede totiž strácajú plachosť a z lesov zostupujú na sídliská. Nebojácne šelmy ohrozujú ľudí a mestá musia vydávať varovania.

Varovanie pred medvedicou

Tento rok hlásili ľudia výskyt šeliem aj v Nitrianskom kraji. Najnovší prípad pochádza z konca júna, kedy videli medvedicu s mladými pri lesíku v oblasti Kyselka. Lesík spája viacero obcí. Obec žiadala obyvateľov a turistov o zvýšenú opatrnosť v danej lokalite.

Pred týmto prípadom bol medveď naposledy videný v okolí pohoria Tribeč vo Fatransko – tatranskej oblasti blízko turistického chodníka pri Kovarciach medzi Nitrou a Topoľčanmi.

Posledné týždňe je však výskyt šeliem extrémny. Medvede stretli ľudia na cintorínoch, v záhradách a jeden dokonca pobehoval po golfovom ihrisku.

Jeden z posledných prípadov v Hrádockej hore hovorí o tom, že medveď zaútočil na muža, ktorý si bol ráno zabehať. Bežec bol vážne zranený a skončil v nemocnici.

Pri Sučanoch pred uplynulým víkendom ďalší medveď napadol muža so psom. Muž mal pri sebe legálne držanú zbraň a snažil sa zviera odplašiť výstrelmi do vzduchu, no nepomohlo to. Napokon musel šelmu zastreliť. V obci Háj mal len 20-ročný mladík dohryzené ruky od medveďa.

Čo robiť pri strete s medveďom

Zásahový tím pre medveďa hnedého vydal rady, ako predísť stretu s medveďom a čo robiť, ak ho v prírode stretnete. Medvede sa snažia väčšinou ľuďom vyhnúť a niekedy si nás ani nevšimnú.

Pri pohybe v lese si všímajte stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom, čo môže pomôcť vyhnúť sa šelme. Zvýšte opatrnosť v hustom poraste a na miestach s veľkým množstvom lesných plodov či pri zdochlinách.

Ak ste na mieste so zlou viditeľnosťou alebo sa pohybujete pri tečúcej vode, pomôže pískanie, tlieskanie a hlasný rozhovor, vďaka čomu vás medveď zaregistruje a stihne sa vám vyhnúť. Kempujete v lese? Zanechajte po sebe čisté prostredie a celý komunálny odpad uschovajte tak, aby sa k nemu medveď nedostal. Na mieste nenechajte ani zvyšky potravín.

Naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude šelma v prítomnosti ľudí reagovať. Pri nečakanom strete s medveďom zväčšite vzdialenosť od zvieraťa, ale nezačnite utekať. Nepribližujte sa k nemu a vyhýbajte sa pohľadu do očí.

Ak na vás medveď zaútočí, odborníci odporúčajú ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu a predstierať, že ste zomreli. Šelma vás môže prevrátiť, no opäť sa pretočte do pôvodnej polohy, aby ste mali chránené životné orgány pri zemi. Podľa odborníkov najlepšie funguje na odplašenie šeliem paprikový sprej na medvede. Takýto sprej by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu.

Stretli ste už niekedy v prírode medveďa?

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X