Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nevesta divadlo predstavenie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.dab.sk
12. januára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Máte sa na čo tešiť: Divadlo Andreja Bagara pripravilo prvú premiéru roka Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí

Príbeh hovorí o živote sebavedomej židovskej dievčiny Lízele v časoch neustálych hrozieb perzekúcií zo strany Slovenského štátu, no napriek tomu je plný ľudskosti a zaujímavej poetiky.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre dokončuje prípravy novej inscenácie Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí. Hra vznikla na motívy poviedky Nevesta od Ladislava Grosmana, ktorý je tiež autorom literárnej predlohy oscarového filmu Obchod na korze.

Inscenáciu pripravujú mladí tvorcovia v rámci spolupráce DAB s Vysokou školou múzických umení. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB.

Humor v tragických časoch

Zažite príbeh mladej sebavedomej židovskej dievčiny Lízele v časoch neustálej hrozbe perzekúcií zo strany Slovenského štátu, ktorý je však napriek tomu plný ľudskosti a zaujímavej poetiky.

Inscenácia odhalí život, tradície a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Aj napriek tomu, že hovorí o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka, nechýba v nej ani humor.

Chceme sa zamerať viac na príbehy ľudí, ako na veľké dejinné udalosti. Takže inscenácia rozpráva o vzťahoch v komunite, medzi rodičmi a deťmi a o ich drobných príbehoch, ktoré sú často aktuálne aj dnes. Všetko je to samozrejme poznačené veľkým historickým pozadím a hoci je téma ťažká, chceme do nej dostať to ľudské i komiku, s ktorou Ladislav Grosman vo svojej literárnej predlohe pracuje,“ povedala autorka a režisérka inscenácie Martina Havierová.

Antisemitizmus a ženská téma

Pripravovaná hra je odsúdením rôznych podôb a dôsledkov antisemitizmu, no prináša aj silnú ženskú tému. Rozpráva o osudoch židovských dievčat tesne pred ich transportmi.

Ukazuje príbehy ľudí v malom meste, ktorých život je poznačený prichádzajúcou hrozbou. Tej sa snaží uniknúť aj hlavná hrdinka a ďalšie dievčatá.

V inscenácii nedominuje ťažoba. Napriek všetkému zlému čo sa udeje, je tu podstatná láska a snaha nadviazať s ľuďmi nejaký vzťah a pomáhať si navzájom. Práve v súčasnej dobe, keď je veľmi jednoduché zaujať cynickú perspektívu, je to pohľad, ktorý znázorňuje aj to dobré, čoho sú ľudia schopní,“ uviedol dramaturg inscenácie Andrej Purkart.

Nevšedná scéna

Okrem pútavého spracovanie literárnej predlohy sa diváci môžu tešiť aj na nevšednú scénu, pri ktorej tvorcovia plne využili technické možnosti Štúdia DAB a jeho posuvných hydraulických stolov. Tie medzi divákmi, ktorí budú sedieť v polkruhu okolo scény, vytvoria ilúziu malého mestečka a jeho zákutí.

Vytvoríme na javisku členité prostredie, rôzne chodníčky, cestičky a priestory, ktoré evokujú mesto. Ide nám o to, aby bol na javisko pohľad z hora, pretože sa na ňom neraz odohráva viacero akcií naraz. Takže hocikde človek v hľadisku bude sedieť, takmer vždy bude mať vo svojej blízkosti nejaký dej,“ prezradili tvorcovia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X