Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz aujeska.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.gonzoaviation.com - koláž NitraDen.sk

Ľudmila Šapošníkovová Aujeská zanechala v Nitre hlbokú stopu, bola prvou letkyňou Slovenska

Jedinečná a inšpiratívna žena, ktorá ako prvá ovládla nebo nad našou krajinou. Bola bohémkou a jednou z najpokrokovejších žien svojej doby. Poznáte príbeh Ľudmily Šapošnikovovej-Aujeskej, pôsobiacej aj v Nitre? Poďte s nami zažiť jej dobrodružstvá.

V Nitre bola pani Ľudmila Šapošníkovová Aujeská považovaná za uznávanú a výnimočnú ženu. Okrem krásy vynikala svojou múdrosťou, odvahou a veľkou pokrokovosťou.

Domáci ju poznajú pod menom Nataša, hoci v matrike bola Ľudmila. „Neviem, kde sa to vzalo, ale aj naši ju volali Nataša,“ spomenula si pre gonzoaviation.com obyvateľka Nitry Nadežda Škultétyová. Podľa slov jej švagrinej Margity Trejbalovej to chcela ona sama: „Meno Nataša si Ľudmila zvolila už v Rusku a trvala na tom, aby ju doma takto volali.“ 

Aujeska ludmila portret.jpg
Ľudmila Šapošnikovová Aujeská.Foto: www.gonzoaviation.com

Bola to dcéra českého obchodníka Karla Trejbala z Prahy a ruskej Nemky Beaty Schmidt. Rodičia sa zoznámili v Saratove, kde sa aj Ľudmila v roku 1906 narodila. Chceli sa usadiť v Prahe, neskôr sa presťahovať do Rumunska, skončili však práve v Nitre.

V meste mali rodičia železiarstvo a od začiatku bývali vo vilovej štvrti na Číneši. Ľudmila chodila na gymnázium a jej poznávacím znakom bol neodmysliteľný ruský prízvuk, keďže ruština bola jej rodným jazykom a slovenčinu sa učila až neskôr. Ten jej zostal po celý život.

Ludmila stare letisko nitra.jpg
Foto: www.gonzoaviation.com

Za ich domom sa nachádzalo letisko, čo Ľudmilu od začiatku fascinovalo. Vždy chcela lietať. Práve tu našla aj svoju lásku, Nikolaja Šapošnikova. Ten bol, ako inak, vojenský letec.

Práve od manžela sa naučila všetko o lietaní a lietadlách. Bol jej najlepším učiteľom, okrem toho, že lietal, totiž aj konštruoval lietadlá. Jedno dokonca skonštruoval len pre ňu dvojplošník Vrabčiak. Ten bol v 30. rokoch najmenším motorovým lietadlom v Československu a dokonca i v celej Európe.

Aujeska ludmila lietadlo vrabciak.jpg
Ľudmila s prvým manželom Šapošnikovom pred Vrabčiakom.Foto: www.gonzoaviation.com

Ľudmila sa stala prvou letkyňou v krajine. Dokonca sa zúčastňovala leteckých súťaží po celej Európe. Lietanie bolo pre ňu všetkým a veľmi ho milovala, to dokazuje aj jej vyjadrenie pre vtedajšie noviny Nový svet: „S hrôzou myslím na blížiacu sa zimu, lebo celú zimu si nesadnem do lietadla a nevzlietnem. Túžobne budem čakať na jar, keď sa otvorí hangár na letisku a členovia nášho aeroklubu sa budú môcť z výšky niekoľkých sto metrov znovu kochať krásami Bratislavy.“

Spolu s manželom založili 1. slovenský Aeroklub M. R. Štefánika v Bratislave a spoločne lietali na letiskách ako v Nitre, tak aj vo Vajnoroch.

Ludmila aeroklub vajnory.jpg
Členovia Aeroklubu M. R. Štefánika vo Vajnoroch : N. Šapošnikov druhý zľava sedí na motore, Ľudmila je uprostred.Foto: www.gonzoaviation.com

Vzťah s prvým manželom sa však stal rovnako turbulentným ako lietanie. Nikolaj mal vraj problém s alkoholom, preto sa Ľudmila rozhodla opustiť ho a nechať sa rozviesť. Rozvodom však skončilo aj jej lietanie.

V týchto časoch to nebolo vôbec bežné, no ona sa tohto kroku nebála a vrátila sa k rodičom do Nitry. V meste tiež našla svoju druhú lásku, váženého a pokrokového mlynára Jozefa Aujeského.

Podľa domácich mali veľmi krásny vzťah a rozumeli si. Podržali sa aj v ťažkých časoch a nenechali sa zlomiť, ani keď im vyvlastnili celý majetok. Manželia Aujeskí boli aj napriek tejto situácii veselí a spoločenskí.

Aujeska ludmila lietadlo.jpg
Ľudmila počas letu v lietadle.Foto: www.gonzoaviation.com

Pani Ľudmila zostala sama vo veku blížiacemu sa 60 a po smrti manžela jej vymerali nízky dôchodok. Musela sa presťahovať do malého bytu a aby si privyrobila, plietla na objednávku.

Mnohí z jej okolia si spomínajú, že v týchto momentoch nechcela o letectve hovoriť, ani počúvať. Ľady v nej po veľmi dlhom čase prelomila známa letecká akrobatka nitrianskeho Aeroklubu Betka Kapustová.

Betka v nej musela natoľko vyvolať krásne spomienky, že bola ochotná hovoriť na besede členov Aeroklubu ako hlavná hostka.

Stále sa usmievala a vždy bola perfektne upravená, elegantná, noblesná,“ spomína na ňu Nitrianka Nadežda Škultétyová: „Neprestala sa udržiavať ani v pokročilom veku.“

Aujeska ludmila letov s.jpg
Ľudmila v kabíne Letova Š.10.6Foto: www.gonzoaviation.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X