Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko Nitra, stará foto
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: V. Bárta - Nitra na starých fotografiách - Pamätihodnosti mesta
15. júna 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Nitrianske letisko otvorili pred viac ako 100 rokmi, jeho vzhľad zachytávajú staré fotografie

Poďte sa spolu s nami vrátiť v čase a pozrieť na to, ako vyzeralo nitrianske letisko pred desiatkami rokov.

Letectvo má v Nitre bohatú históriu. Ako uvádza publikácia Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách – Pamätihodnosti mesta, prvé lietadlo pristálo na lúkach za riekou Nitra už v roku 1914. Medzi mladými to vzbudilo rozruch a zároveň záujem o letectvo.

Prvé letisko

Na lúkach pod Kalváriou sa letisko otvorilo už v roku 1920 a bolo prvé v Nitre. Letisko od mesta oddeľovala rieka, ktorá tiekla popri Alžbetínskej ceste.

Podľa odhadov drevený most na letisko viedol cez rieku približne tam, kde sa nachádzala kedysi poliklinika. Ide o dnešnú Filozofickú fakultu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Letisko Nitra, stará foto
Prvé lietadlo v Nitre.Foto: V. Bárta - Nitra/ Pamätihodnosti mesta na starých fotografiách

Stará fotografia vyššie nám ukazuje prvé lietadlo, ktoré pristálo v Nitre. Na zábere nižšie vidieť letisko v plnej kráse. Za hangárom sa týčil žrebčín.

Letisko Nitra, stará foto
Letisko Nitra.Foto: V. Bárta - Nitra na starých fotografiách - Pamätihodnosti mesta

Letecký deň a továreň

Na jeseň 1920 Nitra ožila leteckým dňom. „Letecký budíček“ bol naplánovaný už o 6.00 hod. ráno. Do 12.00 hod. prebehla výstava lietadiel spolu s odbornou prednáškou.

Večer patril vzlietnutiu všetkých lietadiel či ich akrobacii. Ľudia sa mohli počas dňa vyfotografovať v leteckom úbore v lietadle, zatancovať si či vidieť ohňostroj.

Letisko Nitra
Letisko Nitra.Foto: Klub priateľov starej Nitry

Súčasťou letiska bola továreň na lietadlá, ktorú založil začiatkom 40. rokoch Jaroslav Mráz. Nachádzali sa tam stolárska dielňa na výrobu malých dielcov či sklad dreva. V továrni pracovali taktiež ženy.

Vedeli ste, že jeden typ aeroplánu bol nazvaný po psíkovi Bonzovi? Zaujímavé video nižšie zachytáva filmový dokument s dlhoročným pracovníkom firmy Mráz Nitra. V dokumente vidieť aj bombardovanie Nitry.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X