Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krematórium Magnólia
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages, Instagram/magnolia_krematorium_zvierat - koláž Nitradeň
28. júna 2023 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Kde sa dá pochovať váš domáci miláčik? V Nitrianskom kraji funguje jediný zvierací cintorín

Hlavné mesto má iba jeden zvierací cintorín, ktorý sa otvoril pred necelými 2 rokmi.

Nad smrťou svojho domáceho miláčika sa nechce zamýšľať nikto, no raz to, žiaľ, musí prísť. Niektoré zvieratá sa dožívajú viac rokov a majitelia si ich užijú dlhšie, iné uhynú po pomerne krátkom čase.

Existuje v blízkosti vášho domova nejaký zvierací cintorín? Alebo sa môže mŕtve zviera zakopať hocikde? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v tomto článku.

Neschválené financovanie

Zvieracie cintoríny nie sú na Slovensku tak rozšírené, ako v zahraničí. Veľký zvierací cintorín Borievka nájdeme napríklad v Bratislave, ktorý sa otváral len v roku 2021.

Jeho ambasádorkou je herečka a humoristka Elena Vacvalová. Cintorín zároveň slúži ako verejný park, kde sa môžu ľudia prechádzať a odpočinúť si na lavičkách.

Cintorín Borievka
Cintorín Borievka v bratislavskej Dúbravke.Foto: cintorinborievka.sk

Hoci Nitra tiež nepatrí k malým mestám, vlastný zvierací cintorín nemá. Lenka Mareková z odboru komunikácie a progagácie Mestského úradu v Nitre tvrdí, že s podobným projektom sa vedenie mesta stotožňuje.

„Dali sme v tejto veci vypracovať vedúcemu Strediska mestských služieb základnú analýzu. Pokračovanie tohto projektu je však v rukách poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí nateraz neschválili financovanie,“ hovorí.

Jediný cintorín v kraji

V celom Nitrianskom kraji poskytuje kremáciu spoločenských zvierat len krematórium Magnólia v Kráľovej nad Váhom. „Naším mottom je venovať zvieratám úctu a dostojnosť až do samého konca,“ uvádza krematórium na webe.

K dispozícii je široká ponuka urien z rôznych materiálov či pamiatkových predmetov. Zakladateľka krematória vyštudovala spolu s manželom veterinu a rozhodli sa pustiť do prevádzky zvieracieho cintorína na prelome rokov 2019 a 2020.

Vydané povolenia umožujú na cintoríne vykonávať len kremáciu psov, mačiek, drobných zvierat (morské prasiatko, škrečok, ježko) či exotických zvierat. Zakázaná je kremácia hospodárskych zvierat, ako kráv, oviec, prasaťa či sliepok. Dá sa zabezpečiť aj prevoz pozostatkov.

Krematórium Magnólia
Urny v krematóriu.Foto: Instagram/magnolia_krematorium_zvierat

Podmienky pri pochovaní 

Domáceho miláčika môžete pochovať aj tak, že ho sami na nejakom mieste zakopete. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vymedzuje možnosti, kedy sa môže mŕtve zviera zakopať, no musia byť splnené nasledujúce podmienky:

  • ak sa v jame po vykopaní neobjaví spodná voda,
  • ak je pozemok vzdialený najmenej 500 m od najbližšieho vodného toku alebo nádrže,
  • ak je mŕtve zviera zakopané do takej hĺbky, aby bola výška navrstvenej zeminy najmenej 1 m od úrovne terénu,
  • ak je mŕtve zviera zakopávané v obale, musí byť v obale, ktorý sa v zemi neškodne rozloží,
  • ak telo mŕtveho zvieraťa je ošetrené dezinfekčným prostriedkom,
  • pomôcť vám v tejto veci vie aj veterinár, ktorý všetko zariadi.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X