Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eiffelova veža, Eiffelovka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages,
10. januára 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Ján Čiernihaus sa podieľal na výstavbe slávnej Eiffelovky, je rodákom z mesta Nitrianskeho kraja

Ján Čiernihaus počas svojho života prispel k rozvoju stavebníctva a architektúry. Veľa ľudí ho však vôbec nepozná.

Eiffelova veža je dominantou nielen Paríža, ale celého Francúzska. Veža vysoká 300 metrov bola v čase výstavby najvyššou budovou sveta, tento titul jej prebral o desiatky rokov neskôr mrakodrap Chrysler Building.

Blízkym spolupracovníkom Gustava Eiffela pri stavbe veže bol podľa webu slovenskeslovo.sk Ján Čiernihaus. Aj s pomocou Slováka bola výstavba veže dokončená v roku 1888.

Študoval v Nitre

Ján Čiernihaus sa narodil v roku 1842 do učiteľskej rodiny v Šali. Študoval v rodnom meste a následne v Nitre a Trnave. Na vysokú školu dochádzal do Viedne a ukončil ju v Zürichu.

Kariéru rozbehol vo Viedni na riaditeľstve železníc, kde projektoval strešné konštrukcie a oceľové mosty. Verejnosť a médiá si ho všimli počas projektovania Bosporského prieplavu.

Spolupráca s Eiffelom

Čiernihausova zručnosť zaujala francúzskeho architekta Eiffela a prejavil záujem o spoluprácu. Slováka si vybral za spolupracovníka a spoločne sa pustili do riešenia výpočtu a stavby nosnej konštrukcie, ktorá vážila 9 miliónov kilogramov.

Eiffel poveril Čiernihausa odborným dozorom na stavbe. Výstavba sa ukončila po 18 mesiacoch a cesty spolupracovníkov sa rozišli. Počas spolupráce vytvorili návrhy na stavby mostov cez Dunaj v Komárne a cez Tisu v Segedíne.

Privlastňujú si ho iné krajiny

Čiernihaus sa po dostavbe Eiffelovky vrátil domov. Projektoval veľa mostov v Budapešti, je autorom konštrukcie Východnej železničnej stanice či Centrálnej budapeštianskej kotolne. Stál aj za prvým európskym otáčacím mostom v Rijeke. Zomrel v roku 1927 v Šali.

Tak ako to býva pri niektorých osobnostiach, pôvod šikovného konštruktéra si pripisujú Maďari či Francúzi. Čiernihaus nemá na Slovensku pamätnú tabuľu a veľa ľudí o ňom vôbec nevie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X