Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sabik titulka.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.nitra.eu , orsr.sk
19. decembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.sknajky.sk, SITA Diskusia()

Hlavný architekt mesta Viktor Šabík naďalej podniká v rovnakom odbore, v akom pôsobí na úrade

Hlavným architektom sa stal ešte v júni 2019 a do funkcie ho vymenoval primátor mesta Marek Hattas. Hlavný architekt mesta je zároveň stále konateľom a spoločníkom firmy, ktorá podniká v rovnakom odbore, v akom pôsobí Šabík na Mestskom úrade v Nitre. Ako pred časom konštatoval aj portál najky.sk, môže nastať situácia, keď práve jeho firma bude žiadať o stanovisko oddelenie, ktoré riadi on sám. Magistrát Nitry to však nepovažuje za konflikt záujmov.

Viktor Šabík pochádza z Nitry a vedie ateliér BARAK architekti Nitra. Šabík nie je novou tvárou, v minulosti už získal zákazku od mestského úradu aj za SMER-u. Jej cena bola 12-tisíc eur za vypracovanie projektovej dokumentácie k stavbe pódia so sedením na Sihoti. Už vtedy sa viedli diskusie o tom, či nie je táto zákazka predražená.

Zmluva bola uzatvorená medzi mestom Nitra v zastúpení vtedajšieho primátora Jozefa Dvonča a BARAK architekti v zastúpení konateľa Viktora Šabíka.

Zmluva s mestom

Sabik zmluva dvonc.jpg
Foto: Mesto Nitra

Pri nástupe Šabíka do funkcie sa diskutovalo o možnom konflikte záujmov. Vtedy sa pre najky.sk vyjadril hovorca mesta Tomáš Holúbek: „Konflikt záujmov nehrozí. V pracovnej zmluve sú tieto situácie ošetrené tak, že pri dielach firmy BARAK architekti s.r.o. je hlavný architekt Šabík povinný zdržať sa vyjadrení, posudzovania, hodnotenia, rozhodovania, zaujímania a vydávania vyjadrení, stanovísk a záväzných stanovísk. Tieto vyjadrenia a stanoviská bude v prípade diel firmy BARAK architekti s.r.o. vydávať Komisia Mestského zastupiteľstva v Nitre pre územné plánovanie, architektúru, verejný priestor a investičnú činnosť.“

S odstupom troch mesiacov nás zaujímalo, či primátor Marek Hattas nezmenil názor a neplánujete túto situáciu nejakým spôsobom riešiť. Požiadali sme ho o vyjadrenie sa k tomu, či sa neobáva nepriamej korupcie na úrade, kde sa jeho kolegovia môžu cítiť pod nátlakom, ak budú rozhodovať o projektoch hlavného architekta. A to aj v prípade, že priamo on sám o nich nebude rozhodovať.

Keďže je Šabík stále na mieste hlavného architekta a aj konateľom v architektonickej firme, zaujímali sme sa o to, ako je možné identifikovať, či Šabíkova firma nerobila subdodávateľsky pre inú architektonickú kanceláriu na projekte, o ktorom Šabík priamo rozhoduje?

Primátor na otázky neodpovedal a hovorca mesta oznámil, že ich stanovisko je rovnaké ako v septembri. V prípade, že primátor Marek Hattas svoje odpovede zašle, bude doplnené jeho stanovisko.

Mestská stránka Útvaru hlavného architekta Nitra

Sabik mesto nitra architekt.jpg.jpg
Foto: Mesto Nitra

Výpis z Obchodného registra Okresného súdu Nitra

Sabik mesto nitra architekt.jpg
Foto: orsr.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X